Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/609RvO7t960i7KW.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/609RvO7t960i7KW.png'
609RvO7t960i7KW.png
W Polsce 2 mln osób, w tym mniej więcej 1 mln dzieci objętych jest programem dożywiania - zapewniali w piątek posłowie PO z sejmowej komisji polityki społecznej: Sławomir Piechota i Magdalena Kochan.

"Nie ma w Polsce dzieci nieobjętych programem pomocy, programem dożywiania" – zapewnił poseł Sławomir Piechota, szef sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny na piątkowej konferencji prasowej. Od 2006 r. programem dożywiania, współfinansowanym z budżetu państwa, objętych jest stale w Polsce 2 mln osób. "Z tego nieco ponad połowa to są dzieci i młodzież, a pozostała część to są osoby dorosłe, z tego w dużym stopniu osoby samotne, osoby starsze" - mówił poseł Sławomir Piechota.

Podkreślił ponadto, że od 2009 r. uelastyczniono zasady przyznawania pomocy tak, by do objęcia dożywianiem dziecka wystarczyło jedynie zgłoszenie nauczyciela o potrzebie takiej pomocy. Wszystko po to - tłumaczył - by dzieci czy młodzież nie krępowały się sięgać po taką pomoc.

Posłanka Magdalena Kochan odniosła się z kolei do opublikowanego pod koniec lutego raportu Fundacji Pomocy Dzieciom "Maciuś", z którego wynika, że ok. 800 tys. dzieci (co dziesiąte) z klas 1-3 w Polsce jest niedożywionych. Zaznaczyła, że "dość krytycznie" podchodzi do zawartych w nim danych. Jej zdaniem, "bardzo mechanicznie" obliczono liczbę niedożywionych dzieci.

Jak zauważyła, pomocą gmin objętych jest ok. 1 mln dzieci, więc o 200 tys. więcej niż wskazuje na to raport fundacji "Maciuś". "Nie chcemy przez to powiedzieć, że ten problem jest załatwiony na wieki wieków i w tej sprawie nie musimy być wyjątkowo czujni i empatyczni. Musimy być, (...) ale żonglowanie z trybuny sejmowej liczbami od 800 do 1 mln głodujących dzieci w Polsce jest nieuzasadnione" - powiedziała Magdalena Kochan, odnosząc się do czwartkowej debaty w Sejmie na temat podejmowanych przez rząd działań w celu ograniczenia ubóstwa, szczególnie ubóstwa rodzin z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

wł/pap


bg Image