8112019_GSchetyna_WCzarzasty_WKosiniak-Kamysz_big.png

"Tomasz Grodzki jest kandydatem opozycji na marszałka Senatu" - poinformowali na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty.

Opozycja w wyniku wyborów parlamentarnych ma w Senacie większość - 51 przedstawicieli, w tym Koalicja Obywatelska - 43.

"Chcieliśmy pokazać, że współpraca daje dobre efekty, że w oparciu o zaufanie można egzekwować wyborcze werdykty, a takim było zwycięstwo opozycji w wyborach do Senatu 13 października" - podkreślił szef Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna poinformował, że w imieniu Koalicji Obywatelskiej jako kandydat na marszałka Senatu wskazany został prof. Tomasz Grodzki i jego kandydaturę będzie on rekomendował na piątkowym posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. "To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną" - powiedział przewodniczący platformy Obywatelskiej.

Tomasz Grodzki (ur. 1958 r. w Szczecinie) ukończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jest chirurgiem, ma specjalizację II stopnia z chirurgii klatki piersiowej i z transplantologii klinicznej, specjalizuje się w przeszczepach płuc. Od 2010 r. jest profesorem nauk medycznych, od 1998 r. jest dyrektorem Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie

Profesor Tomasz Grodzki jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W latach 2006–2015 był radnym Szczecina. W wyborach parlamentarnych 2015 wystartował do Senatu jako kandydat Platformy Obywatelskiej i w okręgu szczecińskim zdobył mandat senatora. W tegorocznych wyborach uzyskał reelekcję.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że on oraz liderzy PSL i SLD zgodzili się co do kandydatury profesora Grodzkiego również dlatego, że "jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października". "Zawsze będziemy wskazywać takie decyzje jako czyny haniebne. Próba korupcji politycznej zawsze musi się spotkać z bardzo twardą odmową i twardą odpowiedzią +nie+. To pokazał pan prof., senator Tomasz Grodzki i to jest postawa godna pochwalenia" - powiedział Grzegorz Schetyna.

W połowie października, niedługo po wyborach, Tomasz Grodzki powiedział w Radiu Plus, że był sondowany przez przedstawiciela obozu rządzącego, czy nie zostałby ministrem zdrowia. "Ze strony koalicjantów PiS, przez poważnego polityka byłem pytany o chęć zostania ministrem zdrowia. Przypuszczam, że w 30 sekund dostałbym tekę ministra, gdybym taką wolę wyraził. Nie mogę więcej powiedzieć, fakt taki zaistniał i nie muszę dodawać, że uważam się za człowieka przyzwoitego, więc grzecznie odmówiłem" – powiedział senator Tomasz Grodzki.

Grzegorz Schetyna poinformował także, że kandydatem ze strony Platformy Obywatelskiej na wicemarszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Podkreślił, że Bogdan Borusewicz to nie tylko legenda "Solidarności", ale też wielokrotny marszałek w przeszłości i wicemarszałek ostatniej kadencji Senatu, z wielkim doświadczeniem w pracy senackiej, który jako marszałek działał tak, że Senat miał dobrą opinię.

Bogdan Borusewicz, kiedy był marszałkiem Senatu, traktował opozycję w sposób właściwy. "Dla nas to było także wielkie wyzwanie, w jaki sposób pokazać, że Senat może być izbą parlamentu, w której funkcjonuje się w sposób normalny, w której szanowane jest prawo opozycji do zabierania głosu, prowadzona jest debata, kontrolowane jest działanie rządu i wszystko robi się w sposób demokratyczny, praworządny, przejrzysty, transparentny. Chcemy pokazać, że polski parlament może tak funkcjonować, powinien tak funkcjonować, jak będzie funkcjonować Senat w kadencji 2019-2023" - oświadczył Grzegorz Schetyna

wł/pap


bg Image