7112019_JKluzik-Rostkowska_TSiemoniak_MKierwiski_big.png

"Antoni Macierewicz jako marszałek senior to hańba dla Sejmu RP. Zaszkodził on wielu zasłużonym dla Polski osobom, wielokrotnie kłamał - choćby w sprawie katastrofy smoleńskiej. Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o cofnięcie tej fatalnej decyzji" - mówili na konferencji prasowej posłowie klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że marszałkiem seniorem Sejmu będzie Antoni Macierewicz, a marszałkiem seniorem Senatu Barbara Borys-Damięcka.

O zmianę decyzji ws. marszałka seniora Sejmu zaapelowali do prezydenta posłowie Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Siemoniak i Marcin Kierwiński. "Chciałbym zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy już nie tylko jako do polityka, ale zwrócić mu uwagę na niegodziwości, które są dziełem Antoniego Macierewicza jako ministra obrony" – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie wiceszef Tomasz Siemoniak.

W tym kontekście wskazał na próbę degradacji major "zasłużonej i narażającej się w misjach zagranicznych w Afganistanie", na kwestię byłych szefów SKW, "których Antoni Macierewicz kłamliwie oskarżył o szpiegostwo i od trzech lat toczy się dęte, lipne śledztwo", w którym - zaznaczył - nie złożono nawet wniosku o areszt. "Tym ludziom i ich rodzinom zniszczono życie" – dodał Tomasz Siemoniak.

Podkreślił, że "dotyczy to również setek innych oficerów", w tym byłego dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w prezydenckim BBN gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego. "Którego Antoni Macierewicz niszczył" - zaznaczył poseł. "Wtedy pan użył określenia +ubeckie metody+. Czy pan chce, żeby majestat Rzeczypospolitej w Sejmie jako marszałek senior reprezentował ktoś, kto działa ubeckimi metodami? Panie prezydencie, prosimy, apelujemy, wzywamy pana do zmiany tej decyzji" - zwrócił się Tomasz Siemoniak do Andrzeja Dudy.

Jak dodał, "jest jeszcze czas, są godne osoby w Sejmie Reczypospolitej do tego, żeby sprawować funkcję marszałka seniora".

Marcin Kierwiński zarzucił Macierewiczowi "budowanie kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim". Jak ocenił, Macierewicza "lista kłamstw jest bardzo długa". Ale - dodał - "wśród tych kłamstw jest największe kłamstwo ostatnich lat – to kwestia katastrofy smoleńskiej i kopania głębokich rowów pomiędzy Polakami". "To kwestia budowania kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim. To kwestia rozdrapywania ran rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej po to, aby budować swoją pozycję w polityce. Za to wszystko odpowiada Antoni Macierewicz. Za to wszystko odpowiada człowiek, który dziś został wyznaczony na funkcję marszałka seniora" - mówił poseł.

Według niego Macierewicz powinien odpowiedzieć opinii publicznej na fundamentalne pytania. "Na co poszły miliony złotych na jego podkomisję? Czego Polacy z tej komisji się dowiedzieli? Ile z kłamstw, które były powielane przez Antoniego Macierewicza i jego pseudoekspertów zostało udowodnionych? - oświadczył poseł Marcin Kierwiński.

Zwracając się do Andrzeja Dudy, Marcin Kierwiński podkreślił, że ma on kolejną szansę "być prezydentem nie tylko jednej opcji, ale prezydentem wszystkich Polaków". "Do tego wymagana jest zmiana tej decyzji. Nie może być tak, że człowiek, który w ostatnich latach jedynie szkodzi polskiej racji stanu, dziś nominowany jest do funkcji marszałka seniora. To jest po prostu niegodziwe" - zaznaczył polityk.

Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska zaprezentowała na konferencji prasowej list skierowany do prezydenta Dudy. "Nie chcemy, żeby Antoni Macierewicz był marszałkiem seniorem. Uważamy, że to jest decyzja, która obraża nas wszystkich, obraża tych wszystkich, którzy zarówno politykę, jak i parlament traktują poważnie" - podkreśliła.

"Mam nadzieję, że pan prezydent nie chciał nas wszystkich obrazić tą nominacją. Natomiast przyznaję uczciwie, że czujemy się z tym bardzo źle, że człowiek, który dewastował polską politykę, który budował swoją politykę wyłącznie na kłamstwie ma być marszałkiem seniorem. Apelujemy i domagamy się zmiany tej decyzji" - dodała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Posłowie podkreślają w liście do prezydenta, że "ta nominacja jest obraźliwa dla Polek i Polaków, którym na sercu leży dobro ojczyzny". "Domagamy się by nie nobilitował Pan osoby, która - nawet według Pana opinii - stosuje ubeckie metody, działa na rzecz osłabienia bezpieczeństwa Polski i od lat żeruje na kłamstwie smoleńskim. Funkcja, którą Pan pełni i złożona przez Pana przysięga zobowiązuje Pana do tego, by strzec niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa" - czytamy.

wł/pap


bg Image