08102019_MKidawa-Boska_Kobiety_big.png

"Te wybory są bardzo ważne. Toczy się walka o wartości, szacunek, prawa kobiet. To jest ten czas, kiedy my - wszystkie Polki musimy zadecydować jakiej chcemy Polski" - mówiły na konferencji prasowej kobiety startujące w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej. Na konferencji prasowej został także zaprezentowany spot zachęcający wszystkie kobiety do wzięcia udziału w wyborach.

"Te wybory są bardzo ważne. Toczy się walka o wartości, szacunek, prawa kobiet. Jako Koalicja Obywatelska w styczniu przygotowałyśmy Deklarację Styczniową – tam zawarte są wszystkie ważne sprawy dla Polek, także dla Polaków. Zobowiązujemy się wprowadzić postulaty deklaracji w życie" - rozpoczęła konferencję Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Na naszych listach jest bardzo dużo, bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie kobiet. Ponad 43% miejsc na listach Koalicji Obywatelskiej zajmują moje koleżanki" - dodała.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła o tym, że nie można mówić o nowoczesnym i dobrym kraju, kiedy prawa kobiet nie są respektowane. "Chcemy Polski wolnej, demokratycznej, gdzie wszyscy mamy swoje prawa i wszyscy jesteśmy szanowani. To jest ten czas, kiedy my - wszystkie Polki musimy zadecydować jakiej chcemy Polski. To my zagwarantujemy Polsce bezpieczeństwo. To my zagwarantujemy Polsce szacunek" - mówiła wicemarszałek Sejmu.

 

Kamila Gasiuk-Pihowicz apelowała do kobiet, by w obronie swoich praw wzięły udział w wyborach i oddały swój głos na Koalicję Obywatelską. "13 października spotkajmy się przy urnie wyborczej, żebyśmy nie musieli spotykać się na ulicznych demonstracjach w obronie naszych praw. Wszyscy pamiętamy protesty, dzięki którym udało się zatrzymać szaleństwo polityków PiS. Pamiętamy także likwidację bezpłatnego programu in vitro, wycofanie się z konwencji antyprzemocowej. W ostatnich dniach politycy PiS przypomnieli czym grożą kolejne ich rządy – jeśli żłobki i przedszkola są reliktem komunizmu, to myślenie polityków PiS o kobietach jest reliktem XIX-wiecznego myślenia" - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu.

Kinga Gajewska powiedziała, że rzez 8 lat Platforma Obywatelska wybudowała prawie 5 razy więcej żłobków niż było ich w 2007 roku. "Jesteśmy bardzo wiarygodni i nadal chcemy budować żłobki i przedszkola. Za czasów PO uprzedszkolnienie wsi wzrosło z 21% do prawie 70%. Chcemy kontynuować ten program. Chcemy partnerskich relacji miedzy kobietą a mężczyzną. Chcemy poszerzyć program urlopu macierzyńskiego o urlop ojcowski – 2 miesiące pełnopłatnego urlopu ojcowskiego" - powiedziała.

Aleksandra Gajewska powiedziała, że kobiety chcą po prostu normalności. "Chcemy żeby traktowano nas poważnie, żeby był w każdym szpitalu lekarz, który nie powoła się na klauzule sumienia. Jesteśmy mądre, odpowiedzialne – takiej też oczekujemy edukacji seksualnej. Jeżeli chodzi o dostęp do antykoncepcji, wiemy jak z niej korzystać i jak edukować. Antykoncepcja powinna być dostępna, refundowana, antykoncepcja awaryjna powinna być dostępna bez recepty. Chcemy szczepić na HPV bo wiemy jak ważna jest profilaktyka. My, kobiety, chcemy normalności" - mówiła Aleksandra Gajewska.

Joanna Augustynowska powiedziała, że trzeba powiedzieć „dość” stereotypom "Nie może być tak ze dwóch starszych panów decyduje o tym jak mają żyć kobiety. Trzeba zlikwidować lukę płacową. Po latach pracy chcemy mieć takie same emerytury jak mężczyźni. Powinniśmy mieć takie same prawa, zagwarantowane przez państwo. Chcemy pracować, pokazać kompetencje" - powiedziała.

Barbara Borys-Damięcka zaznaczyła, że Koalicja Obywatelska proponuje zniesienie składek społecznych dla pracowników, którzy uzyskają wiek emertytalny, aby nie przymuszać ich do przechodzenia na emeryturę i zachęcać do dalszej pracy. "Pamiętajmy o emerytach, którzy mogą dla nas wiele zrobić" - mówiła pani senator.

"Jesteśmy przygotowane, odpowiedzialne. Odpowiedzialne za Polskę. Będziemy głosowały i namawiamy wszystkie kobiety – idźcie na wybory. Wy zadecydujecie o tym, jaka będzie Polska" - zaapelowała Małgorzata Kidawa-Błońska.


bg Image