10102019_KLubnauer_MSzczerba_big.png

"Jarosław Kaczyński zerwał kurtynę i powiedział wprost, że jego celem jest wymiana elit. To perspektywa państwa, które nie jest już demokratyczne. Każdy obywatel Polski może należeć do elity, która będzie napiętnowana" - powiedzieli na konferencji prasowej posłowie Katarzyna Lubnauer i Michał Szczerba.

Katarzyna Lubnauer odniosła się na konferencji prasowej do wystąpienie prezesa PiS, w którym zapowiedział m.in. wymianę elit.  "Jarosław Kaczyński zerwał kurtynę i powiedział wprost, że jego celem jest wymiana elit. Wiemy jak wygląda wymiana elit w przypadku sędziów, co się dzieje w KRS-ie. W tej chwili brzmi zapowiedz, że będzie piętnować elity kulturalne, dziennikarskie, przedsiębiorców. Można powiedzieć, że każdy z nas jest zagrożony. To perspektywa państwa, które nie jest już demokratyczne. Każdy obywatel Polski może należeć do elity, która będzie napiętnowana, bo zostanie uznana za niemającą legitymacji partyjnej PiS" - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Wiceprzewodnicząca klubu mówiła, że szczególnie groźna ta wymiana może okazać się dla wymiaru sprawiedliwości. "Szczególnie przerażająco brzmi zapowiedź PiS dotycząca sędziów. PiS ma wykorzystać reformę sprawiedliwości tylko po to, by pozbyć się niewygodnych, spolegliwych sędziów. Wymiar sprawiedliwości służy każdemu obywatelowi, również wtedy kiedy jest w sporze z państwem. Wtedy chcemy mieć pewność, że sędzia, który będzie nas osądzał czy rozstrzygał spór nie stanie po stronie PiS, ale po stronie prawa.

"Te zapowiedzi pokazują jedno - PiS już się nie ukrywa, już się nie maskuje. Zdradził swoje plany i te plany powinny zmobilizować nas do pójścia 13 października na wybory. Wiem kogo pierwszego PiS uzna za czarne owce zawodu dziennikarskiego. Dziennikarzy, którzy ujawniali afery PiS. Oni w pierwszej kolejności zostaną uznani za elity, których należy się pozbyć" - dodała posłanka.

"PiS czasami ujawnia rzeczy poprzez swoich posłów, którzy nie mają świadomości tego, że mówią o rzeczach przyszłych, które nie powinny zostać ujawnione publicznie przed wyborami. Poseł Gryglas mówił, że PiS będzie realizował pomysł samorządu dziennikarskiego oraz o kwestii emerytur wojskowych" - powiedział Michał Szczerba.

Poseł Szczerba powiedział, że PiS-owi niezwykle przeszkadzają wolne media i dziennikarze. "PiS chce utrudnić wolny dostęp do zawodu dziennikarza. Nie może być tak, że dostęp po zawodu dziennikarza będzie certyfikowany. PiS nie lubi wolnych mediów. 16 grudnia 2016 r. PiS spróbował skoszarować wszystkich dziennikarzy w odległym budynku, aby nie zadawali trudnych pytań prezesowi. Dziennikarze są niewygodną władzą dla PiS, bo prowadzą śledztwa dziennikarskie" - mówił Michał Szczerba.

"PiS sięga do kieszeni emerytur, chce położyć łapę na emeryturach wojskowych. Od początku kadencji jest projekt przygotowany przez Antoniego Macierewicza, który został zamrożony. Definicje które zostały tam zawarte są to bardzo nieprecyzyjne zapisy. PiS poprzez posła Gryglasa mówi wprost, że dobierze się do emerytur wojskowych. PiS któremu nie domyka się budżet będzie eliminował pewne grupy obywateli. Chce się dobrać do emerytur ludzi, którzy całe życie jako żołnierze służą ojczyźnie" - dodał poseł Szczerba.


bg Image