15102019_MKidawa-Boska_GSchetyna_inni_big.png

Liderzy Platformy Obywatelskiej zaapelowali na konferencji prasowej do innych formacji opozycyjnych o jedność i współpracę, a do Prawa i Sprawiedliwości, by nie zwoływało posiedzenia Senatu mijającej kadencji.

We wtorek, dzień po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych, na wspólnej konferencji prasowej wystąpili: szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, jego zastępcy: Bogdan Borusewicz, Tomasz Siemoniak, Borys Budka oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że opozycja wygrała wybory do Senatu. "To jest wielka szansa na to, żebyśmy mogli wrócić do prawdziwej roli parlamentu, właśnie w Senacie. To Senat powinien kontrolować rząd, być miejscem uczciwej, otwartej legislacji, to Senat powinien być miejscem gdzie prawa opozycji i możliwości debaty są realizowane" - mówił lider Platformy Obywatelskiej.

Dodał, że do zwycięstwa przyczynił się tzw. pakt senacki, czyli porozumienie trzech sił politycznych: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL - Koalicji Polskiej, które w zdecydowanej większości okręgów senackich przeciwko przedstawicielom PiS wystawiły tylko jednego kandydata.

"To jest dla nas wielka lekcja demokracji i polityki. Rozszerzanie, integracja, wzmacnianie jej, dobra współpraca między środowiskami opozycyjnymi to jest szansa na to, żeby wygrać wybory prezydenckie i być gotowym do następnych wyborów parlamentarnych. Wierzę, że tylko zintegrowana, współpracująca ze sobą opozycja daje szansę na zwycięstwo wyborcze" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Bogdan Borusewicz, obecny wicemarszałek Senatu zwrócił się natomiast z apelem do Prawa i Sprawiedliwości, by nie zwoływało zaplanowanego na ten tydzień posiedzenia Senatu w starym składzie. Zmieniła się zupełnie sytuacja. W Senacie PiS stracił większość" - powiedział Bogdan Borusewicz. Dodał, iż ma "nadzieję, że PiS zrozumie niezręczność takiej sytuacji i podejmie taką decyzję".

wł/pap


bg Image