18102019_MKierwiski_SNitras_big.png

"Apelujemy do marszałek Sejmu i przewodniczącego Komisji do spraw Kontroli Państwowej o pilne zwołanie posiedzenia Komisji ds. Kontroli Państwowej w celu złożenia przez prezesa NIK Mariana Banasia wyjaśnień w sprawie jego oświadczeń majątkowych" - powiedzieli na konferencji prasowej posłowie Marcin Kierwiński i Sławomir Nitras.

Posłowie odnieśli się w piątek na konferencji prasowej w Sejmie do sprawy prezesa NIK Mariana Banasia. Poseł Sławomir Nitras zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Komisji ds. Kontroli Państwowej o pilne, nadzwyczajne zwołanie Komisji ds. Kontroli Państwowej w celu złożenia przez prezesa NIK wyjaśnień dotyczących jego majątku, oświadczeń majątkowych i błędów w nich, źródeł jego dochodów i domniemanych powiązań ze światem przestępczym. "My nie możemy w tej sprawie czekać" - podkreślił.

Jak zauważył, to ta komisja kontroluje NIK. "W ciągu kilku dni będziemy znali raport CBA po wniesieniu uwag przez pana Banasia, on zostanie upubliczniony i to jest moment, kiedy powinno się odbyć posiedzenie komisji ds. kontroli państwowej" - mówił Sławomir Nitras.

Marcin Kierwiński zwracał uwagę, że NIK jest najwyższym organem kontrolnym w Polsce. "Wokół najważniejszej instytucji kontrolnej w Polsce toczy się jakaś dziwna gra. To jest bardzo poważny kryzys państwa. Jeżeli NIK ma działać w sposób transparentny, Polacy muszą dokładnie wiedzieć, co dzieje się wokół Mariana Banasia" - dodał.

Jak mówił, Koalicja Obywatelska żąda, aby raport CBA ws. Banasia był jawny. "Powinien być przedstawiony opinii publicznej. Zbyt dużo jest znaków zapytania w tej sprawie, zbyt dużo jest tajemnic ze strony PiS po tej sprawie, zbyt duże jest podejrzenie tego, że ta sprawa przez wiele tygodni zamiatana była przez służby specjalne pod dywan" - podkreślił Marcin Kierwiński.

"Dziś nie rozmawiamy tylko o kwestii wydaje się oczywistej, a mianowicie - o odejściu pana Banasia. Dziś rozmawiamy także o tym, dlaczego kontrola CBA trwała tak długo. Dziś rozmawiamy także o tym, dlaczego dziwne relacje pana Banasia - majątkowe, towarzyskie, nie zostały wcześniej wykryte przez służby specjalne. Dziś tak naprawdę rozmawiamy o wierzchołku góry lodowej, warto też porozmawiać o tym, co jest poniżej. Warto porozmawiać o odpowiedzialności pana Kamińskiego, pana Wąsika, pana Bejdy i pana Pogonowskiego" - powiedział Marcin Kierwiński.

wl/pap


bg Image