21102019_CTomczyk_JGrabiec_big.png

"Poza niewyjaśnionymi związkami pana Banasia ze światem przestępczym, które ujawnili dziennikarze śledczy pojawia się nowy wątek majątku i wątpliwości związanych z jego nabyciem. Złożymy wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o jak najszybsze wszczęcie śledztwa w sprawie pana Banasia" - mówili posłowie Jan Grabiec i Cezary Tomczyk na konferencji prasowej przed Najwyższą Izbą Kontroli.

Rzecznik prasowy Jan Grabiec zwracał uwagę na konferencji prasowej, że w ciągu ostatniego miesiąca instytucje państwa nie wyjaśniły zarzutów stawianych wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jak mówił, do dziś nie wyjaśniono natury relacji prezesa NIK ze światem przestępczym, nie wyjaśniono też kwestii nabycia majątku przez Banasia, w szczególności kamienicy w Krakowie, a także kwestii dot. oświadczeń majątkowych. "Z całą pewnością świadczy to o niewydolności instytucji państwa, świadczy to o tym, że dzisiejsza partia władzy toleruje takie działania" - ocenił Jan Grabiec.

Poseł Cezary Tomczyk zapowiedział złożenie wniosku do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o jak najszybsze wszczęcie śledztwa w sprawie "wszystkich zarzutów, które są podnoszone wobec pana Mariana Banasia".

Jego zdaniem, prokuratura powinna pokazać "całej Polsce i światu", że nie żyjemy w "republice banasiowej", tylko w polskim państwie, w którym "każdy za swoje grzechy musi odpowiedzieć, a prokuratura ściga każdego, obojętnie, czy jest z partii rządzącej, czy z opozycji, gdzie NIK to też najwyższy stopień moralności i uczciwości, a prezesem NIK nie może być ktoś, kto ma kontakty z gangsterami". "Dopóki pan Banaś będzie prezesem NIK, nie można mówić o tym, że mieszkamy w uczciwym polskim państwie, tylko w +republice banasiowej+" - powiedział Cezary Tomczyk.

 

"Prezes Banaś przede wszystkim powinien wyjaśnić sytuację Polakom. Mieć odwagę, jako prezes ważnego urzędu państwowego, urzędu, który ma kontrolować wszystkich polityków w Polsce, urzędy centralne i samorządowe z wydatkowania środków publicznych, powinien wyjaśnić, skąd pochodzi jego majątek" - podkreślił Jan Grabiec.

Cezary Tomczyk ocenił, że Marian Banaś "nie robi sobie nic z tego, co widziała opinia publiczna". "Tak, jakby cała Polska nie widziała, że ma kontakty z gangsterami" - zaznaczył. Odnosząc się do roli CBA i prokuratury w tej sprawie, poseł Tomczyk zwrócił uwagę, że na czele prokuratury, CBA oraz rządu stoją "koledzy z rządu pana Banasia".

"Dobrze, żeby prokuratura była wreszcie niezależna, a niestety tak nie jest. Ale skoro tak nie jest, to opinia publiczna musi mieć pełen obraz. Pan Banaś musi tutaj stanąć i wyjaśnić wszystko przed dziennikarzami, a potem przed służbami, wyjaśnić wszystkie sprawy dotyczące swojego majątku. A jak nie, to będzie właśnie +republika banasiowa+ w pełnym wydaniu" - ocenił poseł Cezary Tomczyk.

wł/pap


bg Image