23102019_MWitczak_MBosacki_big.png

"Złożymy wniosek o wyłączenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z orzekania w sprawie złożonych protestów wyborczych" - powiedzieli na konferencji prasowej poseł Mariusz Witczak i senator-elekt Marcin Bosacki.

PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w województwie kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w województwie śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96. PiS wnioskuje m.in. o ponowne przeliczenie głosów.

We wtorek Koalicja Obywatelska założyła do Sądu Najwyższego trzy protesty wyborcze dotyczące wyborów do Senatu w trzech okręgach: w Jeleniej Górze (okręg nr 2), Łomży (okręg nr 59) oraz Pabianicach (okręg nr 26). Wybory w tych trzech miejscach mogły zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa, w związku z tym oczekujemy unieważnienia ich wyników i powtórzenia wyborów.

W środę na konferencji prasowej politycy zapowiedzieli złożenie do Sądu Najwyższego wniosku o wyłączenie z rozpatrywania protestów wyborczych dedykowanej takim sprawom Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Mariusz Witczak podkreślał, że przy okazji zmian w sądownictwie PiS trzykrotnie złamał konstytucję. "Po pierwsze niekonstytucyjnie skrócił kadencję sędziów KRS, niekonstytucyjnie w to miejsce powołał swoich przedstawicieli i niekonstytucyjnie przeniósł uprawnienia stwierdzające o ważności wyborów z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN do nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych" - powiedział poseł.

Zwrócił uwagę, że sprawami zmian w polskim sądownictwie zajmuje się obecnie Trybunał Sprawiedliwości UE. "W związku z tym złożymy wniosek o wyłączenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od orzekania w sprawach dotyczących protestów wyborczych. Liczymy, że Sąd Najwyższy swoją decyzją kwestie związane z orzekaniem o ważności wyborów czy orzekaniem dotyczącym protestów wyborczych przeniesie do Izby, która dotychczas zajmowała się tymi kwestiami, czyli Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych" - zaznaczył Mariusz Witczak.

W jego ocenie Izba ta, z uwagi na to, że jej skład powoływany był jeszcze przed zmianami przeprowadzonymi przez PiS, gwarantuje niezależność i niezawisłość sędziowską.

Senator-elekt Marcin Bosacki ocenił, że PiS przy pomocy "sztuczek" próbuje zmienić "demokratyczny wybór Polaków". "10 dni temu Polacy wyraźnie oddali większość w Senacie opozycji. Od tego czasu PiS szuka najróżniejszych sposobów, aby zmienić demokratyczny wybór Polek i Polaków. Są to albo próby politycznego korumpowania senatorów, albo ścieżka turecka, ścieżka Erdogana, czyli nieuzasadnionego przeliczania głosów" - powiedział Marcin Bosacki.

Zapewnił, że Koalicja Obywatelska nie pozwoli na to, żeby "PiS zmienił demokratyczne wybory i ich wynik". Przypomniał, że Grzegorz Schetyna udał się w środę do Strasburga, gdzie w planach ma spotkania z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović-Burić i przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Liliane Maury Pasquier. Tematem obu spotkań mają być wybory parlamentarne.

wł/pap


bg Image