25102019_Henning-Kloska_Konwinski_Nitras_big.png

"PiS mówił, że będzie walczył z VAT-owskimi mafiami, a tak naprawdę wpuścił mafie VAT-owskie do Ministerstwa Finansów" - mówili na konferencji prasowej posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Wyjaśnienia kwestii współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów zażądali w piątek od premiera Mateusza Morawieckiego posłowie Paulina Henning-Kloska, Zbigniew Konwiński i Sławomir Nitras. Jeśli takie informacji nie będzie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu, zapowiedzieli, że w następnej będą domagać się komisji śledczej.

"Rzeczpospolita" napisała w piątek, że jeden z najbliższych współpracowników obecnego Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską i pod takim zarzutem siedzi w areszcie.

Jak podaje "Rzeczpospolita" chodzi o Arkadiusza B. - w okresie, którego dotyczą zarzuty był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości - kuźni kadr Krajowej Administracji Skarbowej stworzonej przez Banasia, gdy był on wiceministrem finansów oraz Krzysztofa B., który był w Ministerstwie Finansów wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier. Obaj siedzą w areszcie, prokuratura zarzuca, że mieli dopuszczać się wyłudzeń VAT od listopada 2015 do sierpnia 2018 r.

Poseł Sławomir Nitras powiedział na konferencji w Sejmie, że publikacja dziennika jest wstrząsająca. "PiS, który mówił, że walczy z mafiami VAT-owskimi tak naprawdę wpuścił mafię VAT-owską do Ministerstwa Finansów" - powiedział. Ta sprawa - dodał Nitras - "musi w trybie natychmiastowym być wyjaśniona".

"Żądamy na najbliższym posiedzeniu Sejmu, może być nawet tej kadencji, od premiera Morawieckiego wyjaśnienia tej kwestii, również jego osobistej roli, bo ci ludzie zostali zatrudnieni w Ministerstwie Finansów w czasie, kiedy on pełnił funkcję ministra finansów" - powiedział poseł Nitras.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że "praktyki", o których donoszą media w kontekście Banasia nie byłyby możliwe, gdyby PiS przez cztery lata wdrożył "swój sztandarowy" projekt o centralnym rejestrze faktur funkcjonującym on-line.

"Dziś, kiedy dowiadujemy się o tym, że właśnie w MF na kluczowych, ważnych stanowiskach zasiadają przedstawiciele mafii VAT-owskiej pytanie, czy to nie właśnie oni odpowiadają za to, że prace nad tak ważnymi, kluczowymi projektami zostały tak naprawdę na cztery lata zamrożone" - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Dodała, że za wdrażaną przez ostatnie cztery lata reformę skarbowości i powołanie Krajowej Administracja Skarbowej, odpowiadał Banaś. "I od zawsze były uwagi tego typu, że zmiany kadrowe, które następowały w ramach tej reformy (...) mają charakter polityczny, a nie merytoryczny" - stwierdziła posłanka.

Podkreśliła, że jest pytanie, "ilu jeszcze przedstawicieli mafii VAT-owskiej zasiada w administracji skarbowej na kluczowych stanowiskach" i "kto dzisiaj ma zbadać i odpowiedzieć Polakom na to najistotniejsze pytanie: prokuratura Ziobry czy NIK Banasia".

Zbigniew Konwiński, który zasiadał w sejmowej komisji śledczej ds. VAT zwrócił uwagę, że przy powoływaniu tej komisji opozycja wielokrotnie wnosiła, aby zajmowała się ona również okresem rządów PiS, a nie tylko PO-PSL, ale ten wniosek został odrzucony.

Poseł Konwiński zapowiedział, że jeżeli politycy opozycji nie uzyskają od premiera żądanych informacji ws. Banasia i jego współpracowników z czasów pracy w MF, to będą domagać się w Sejmie już nowej kadencji powołania komisji śledczej ds. VAT i zbadania lat 2015-2019. "Jeśli PiS nie ma tu nic do ukrycia i ma czyste ręce w tej sprawie, to przed taką komisją nie będzie się bronił" - powiedział poseł Zbigniew Konwiński.

wł/pap


bg Image