9072019_RKropiwnicki_JGrabiec_big.png

"Wystąpimy do ministra sprawiedliwości z interpelacją, w której oczekujemy pełnej informacji o represjonowanych sędziach i prokuratorach. Prokuratura stała się folwarkiem Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobry" - mówili na konferencji prasowej Robert Kropiwnicki i Jan Grabiec.

Posłowie nawiązali na konferencji prasowej w Sejmie do opublikowanego we wtorek raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", który opisuje przypadki "represji władz wobec niezależnych polskich sędziów".

Poseł Robert Kropiwnicki mówił, że podobne doświadczenia, jak sędziowie, mają prokuratorzy. "Będziemy domagać się od Zbigniewa Ziobry, jako prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości pełnej informacji dotyczącej przenosin prokuratorów bez ich zgody" - zapowiedział.

W ocenie Roberta Kropiwnickiego tego typu działania mają charakter "represji" i spotykają np. prokuratorów, którzy krytykują "dobrą zmianę", nie godzą się "na autorytarne rządy" sprawowane przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. "Dzisiaj prokuratura stała się folwarkiem Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobry. To jest naprawdę wstrząsające jak wiele zła tam się teraz dzieje, jak mocno naciskani są ci prokuratorzy" - podkreślił poseł.

W tym kontekście przypomniał opisaną kilka dni temu przez "Gazetę Wyborczą" historię zmarłego w maju na zawał prokuratora Dariusza Wituszki ze szczecińskiej delegatury IPN, oddelegowanego do odległego o 800 km. Rzeszowa. "To jest też sprawa prokuratora Piotra Wójtowicza, który za udział w demonstracji w obronie sądów, miał postępowanie dyscyplinarne" - dodał poseł Kropiwnicki.

Nawiązując do sytuacji sędziów, Kropiwnicki wspomniał o sprawie gorzowskiej sędzi Aliny Czubieniak, którą kilka miesięcy temu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała za treść wydanego przez nią orzeczenia (sędzia Czubieniak w 2016 r. uchyliła postanowienie sądu o areszcie wobec upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki).

Rzecznik prasowy Jan Grabiec wyraził pogląd, że "represje" wobec prokuratorów i sędziów mają na celu zapewnienie "bezkarności" ludziom władzy Prawa i Sprawiedliwości. "Trzeba z tego systemu usunąć niezależnych sędziów i niezależnych prokuratorów po to, żeby nikt ludziom władzy nie przeszkadzał w bezkarnym rozkradaniu Polski" - zaznaczył poseł.

Jan Grabiec zapowiedział, że Platforma wystąpi do ministra sprawiedliwości z interpelacją, w której będzie oczekiwała "pełnej informacji o represjonowanych sędziach i prokuratorach".

wł/pap


bg Image