28062019_MKierwiski_CTomczyk_big.png

"Prezydent Sieradza Paweł Osiewała powinien natychmiast podać się do dymisji, po tym, jak potrącił 79-letnią kobietę i odjechał bez udzielenia jej pomocy. Nad prezydentem Sieradza roztoczona parasol ochronny" - mówili na konferencji prasowej posłowie Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk.

W czwartek TVN 24 podał, że prezydent Sieradza Paweł Osiewała potrącił 79-letnią kobietę i odjechał bez udzielenia jej pomocy. Do zdarzenia doszło 24 marca; policja nie skierowała sprawy samorządowca do sądu, tylko wystawiła mu mandat w wysokości 300 zł.

Zdaniem posła Cezarego Tomczyka, prezydent Osiewała powinien natychmiast podać się do dymisji. "Prezydent miasta, który był nominatem PiS, dostaje mandat w wysokości 300 zł. Nas ta sprawa szokuje" - oświadczył Tomczyk w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem, po takim zdarzeniu, każdy kierowca w Polsce miałby sprawę w sądzie, która z dużym prawdopodobieństwem zakończyłaby się z wyrokiem skazującym, zaś - według niego - nad prezydentem Sieradza został roztoczony "parasol ochronny".

"To policja zdecydowała o ukaraniu prezydenta w taki sposób. Naszym zdaniem dochodzi do przecięcia się interesów prezydenta i policji. Być może doszło do spotkania prezydenta miasta i komendanta. W związku z tym składamy wniosek do Komendy Głównej Policji o przeprowadzenie nadzwyczajnej kontroli w Komendzie Powiatowej Policji w Sieradzu" - poinformował Cezary Tomczyk.

Poseł powiedział, że w poniedziałek będzie o tej sprawie rozmawiał z komendantem głównym Policji. Zapowiedział też przygotowanie wniosku do prokuratury przeciwko prezydentowi Sieradza.

Poseł Marcin Kierwiński oświadczył, że oczekuje politycznej, natychmiastowej reakcji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefowej MSWiA Elżbiety Witek. "Oczekujemy, aby z równą łatwością wykonali to, co państwo powinno wykonać - jak w przypadku tego, gdy mówią o najwyższych standardach" - podkreślił.

wł/pap


bg Image