27062019_ILeszczyna_JCicho_big.png

"Daniny publiczne, które przedsiębiorcy będą musieli odprowadzać w przyszłym roku na ZUS wzrastają tak bardzo, że to będzie 1500 zł więcej rocznie do odprowadzenia. Przyszłoroczne  składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną do rekordowego poziomu prawie 1500 zł miesięcznie" - mówili na konferencji prasowej posłowie Izabela Leszczyna i Janusz Cichoń.

Posłanka Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek na konferencji prasowej, że polscy przedsiębiorcy zrozumieli, że "mamy w Polsce dwa równoległe światy".

"Pierwszy świat to jest taki PiS-owski +matrix+, w którym premier Mateusz Morawiecki opowiada banialuki o małym ZUS-ie, o Konstytucji dla Biznesu, o tym, że wszystkim żyje się świetnie i że Polska, która jeszcze cztery lata temu była w ruinie, dzisiaj jest krajem mlekiem i miodem płynącym. Opowiada także o tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński rozdaje ludziom prezenty" - mówiła posłanka.

A drugi świat - dodała - świat rzeczywisty, jest taki, że przedsiębiorcy zrozumieli po raz kolejny, że "za tzw. +jarkowe+, za wszystkie PiS-owe prezenty, ktoś musi zapłacić". "No i że niestety tym razem, to są oni" - podkreśliła Izabela Leszczyna.

Jak mówiła, przedsiębiorcy dowiedzieli się, że "daniny publiczne, które będą musieli odprowadzać w przyszłym roku na ZUS wzrastają tak bardzo, że to będzie 1500 zł więcej do odprowadzenia do ZUS-u". "To znaczy miesięcznie te składki: emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna w sumie będą stanowiły prawie 1500 złotych" - powiedziała Izabela Leszczyna.

Zaznaczyła, że "dla firmy, która ma wysokie obroty, wysokie dochody, to nie jest dużo". "Ale co mają powiedzieć ci przedsiębiorcy dla których ten najniższy ZUS, który odprowadzają jest na tyle wysoki, że podraża ich koszty prowadzenia działalności, podraża przy tym koszty pracy. I oczywiście to znowu przełoży się na co? - na ceny, czyli na drożyznę, która naprawdę jest coraz bardziej dotkliwa dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla emerytów i dla ludzi najuboższych" - powiedziała posłanka.

Zdaniem posła Janusza Cichonia większość przedsiębiorców, których obejmie podwyżka składek ZUS, to ludzie, w przypadku których nie chodzi o wielki biznes, tylko o sposób na życie. "To jest odpowiedzialność za siebie, rodzinę, często także pracowników, w zamian za płacę, wynagrodzenie, które bardzo odbiega od wyobrażeń władzy na temat biznesu i działalności gospodarczej na własny rachunek" - powiedział poseł Janusz Cichoń.

"Wygląda na to, że PiS z panem premierem Morawieckim chcą, aby ci ludzie pracowali za przysłowiową miskę ryżu. Co wybrzmiało swego czasu także w rozmowie pana Morawieckiego odnotowanej i zarejestrowanej w restauracji Sowa i Przyjaciele" - powiedział poseł.

"Uważamy, że nad tym problemem rząd powinien się jednak pochylić, że w tych przedsiębiorstwach, w tych firmach, ci którzy prowadzą działalność gospodarczą i mają niskie dochody - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mamy dzisiaj do czynienia z objawami spowolnienia, że zaczyna spadać rentowność przedsiębiorstw, tam gdzie te dochody spadają, składka powinna być albo obniżana, albo dofinansowywana przez państwo" - powiedział Janusz Cichoń.

Jak dodał, "są to cywilizowane rozwiązania, po które rząd powinien sięgnąć". "Jeśli tego nie zrobi, my z pewnością w swoim programie zaproponujemy takie rozwiązania, które prowadzących działalność gospodarczą będą wspierać, zwłaszcza tych, których sytuacja dochodowa się pogarsza" - zapowiedział Janusz Cichoń.

W ostatnich dniach mediach informowały, że w przyszłym roku będzie miała miejsce rekordowa podwyżka składek ZUS płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wynika to z założeń do przyszłorocznego budżetu przyjętych przez rząd, w których ustalono, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie na przyszły rok to 5227 zł (na 2019 rok było to 4765 zł). Podstawa wymiaru składki ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanej średniej pensji - czyli w tym przypadku będzie to nieco powyżej 3136 zł.

 

wł/pap


bg Image