Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/1AjO8115v3ymUyD.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/1AjO8115v3ymUyD.png'
1AjO8115v3ymUyD.png
Konferencja prasowa Posłów do Parlamentu Europejskiego jako odpowiedź na zarzuty polityków PiS, że Polska może otrzymać mniej środków z budżetu UE. W konferencji udział wzięli: Lena Kolarska-Bobińska, Elżbieta Łukacijewska i Jacek Protasiewicz.

Europoseł Jacek Protasiewicz nazwał zarzuty PiS "niepoważnymi" i "nieścisłymi". "PiS posługuje się informacjami nieprawdziwymi, tworzy klimat zagrożenia" - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej. Podkreślił, że Platforma jest w PE skuteczniejsza od PiS. Jako przykład podał wyniki głosowania nad poprawkami do rezolucji ze strony frakcji, do której należy PiS i ze strony frakcji, do której należy PO. "Za poprawką zgłoszoną przez PiS głosowało 144 europosłów, za naszą poprawką 247 europosłów. Sprawa jest prosta - ponad 100 eurodeputowanych więcej poparło naszą inicjatywę - w porównaniu z inicjatywą PiS. Dowodzi to umiejętności zgromadzenia poparcia na forum Parlamentu Europejskiego" - zaznaczył.

Eurodeputowana Platformy Lena Kolarska-Bobińska przekonywała, że polityka w PE nie jest "polityką cepa i młota", a polityką, w której trzeba uwzględniać bardzo różne racje. "Politycy PiS żyją w rzeczywistości przed Traktatem Lizbońskim, obecnie proces decyzyjny nad budżetem unijnym jest bardzo skomplikowany" - podkreśliła. Przypomniała, że PE podejmie decyzję w sprawie unijnego budżetu najwcześniej w czerwcu. "To nie była decyzja PE nad budżetem europejskim, podejmowaliśmy rezolucję nad otwarciem negocjacji, to był dokument negocjacyjny" - mówiła Kolarska-Bobińska.

Elżbieta Łukacijewska zauważyła, że PiS "manipuluje" opinią publiczną. Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-20, w której odrzuca porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na lutowym szczycie. Za rezolucją opowiedziało się 506 europosłów, przeciw było 161, wstrzymało się 23. PE nie przyjął poprawek łagodzących wymowę dokumentu; m.in. polscy europosłowie chcieli, by z tekstu wypadło zdanie mówiące o tym, że PE "odrzuca porozumienie w obecnym kształcie".

Rezolucja przyjęta przez eurodeputowanych jest stanowiskiem PE przed negocjacjami w sprawie wieloletniego budżetu. Ostateczne głosowanie, na którym PE zdecyduje, czy przyjmuje budżet na lata 2014-2020 odbędzie się w czerwcu.

wł/pap


bg Image