13062019_GLenartowicz_JProtas_big.png

 "Rząd PiS nieustannie stara się ograniczać kompetencje samorządu, ograniczać możliwość działania tym samorządom na rzez mieszkańców. Tym razem rząd całą odpowiedzialność zrzuca na samorządy. Nie daje im na to ani pieniędzy, ani instrumentów" - mówili na konferencji prasowej posłowie Gabriela Lenartowicz i Jacek Protas.

"Rząd PiS nieustannie stara się ograniczać kompetencje samorządu, ograniczać możliwość działania tym samorządom na rzez mieszkańców. Samorządy ślą petycje, uchwały do Rady Ministrów, o skuteczne działania na rzecz wsparcia likwidacji smogu. To apel adresowany do rządu" - powiedziała Gabriela Lenartowicz.

Posłanka przytoczyła wyrok TSUE, który obliguje Polskę do poprawy czystości powietrza. "Dzisiaj będziemy procedować ustawę, gdzie rząd takiego wsparcia chce udzielić. W kampanii samorządowej premier Morawiecki  dużo mówił o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Ten wyrok zdaniem premiera Morawieckiego dotyczył tego, jakie zaniedbania poprzednie rządy w tym zakresie poczyniły. W rzeczywistości dotyczył tego, że samorządy w niewystarczający sposób zostały zobligowane w wojewódzkich programach ochrony powietrza do krótkich terminów osiągnięcia takiej jakości powietrza, żeby była zdrowa dla mieszkańców" - kontynuowała posłanka.

Gabriela Lenartowicz powiedziała, że jako odpowiedź na ten wyrok, rząd przygotował projekt, zgodnie z którym samorządy mają zająć się problemem smogu, bez przyznania im dodatkowych środków pieniężnych, czy instrumentów. "W odpowiedzi na ten wyrok rząd miał przedstawić do czerwca 2020 roku w jaki sposób te nowe programy ochrony powietrza będą miały wpisane te szybsze terminy. Te programy przygotowują samorządy województw. Rząd całą odpowiedzialność zrzuca na samorządy. Nie daje im na to ani pieniędzy, ani instrumentów. To oburzające" - zakończyła Gabriela Lenartowicz.

Poseł Jacek Protas mówił o tym, że obecny rząd nie podjął żadnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza i podobnie, jak w większości przypadków, kiedy sobie z jakimś problemem nie radzi, to obarcza nim innych. "Jeżeli rząd nie radzi sobie z jakimś problemem, to zrzuca odpowiedzialność na samorząd terytorialny. Dzisiaj mamy do czynienia z próbą zrzucenia odpowiedzialności za walkę ze smogiem. Rząd PiS tak naprawdę nie zrobił nic, żeby rozwiązać problem smogu. Dzisiaj przyjmując ustawę narzuci samorządom obowiązki, na które nie mają środków" - powiedział Jacek Protas.

"Znów wszyscy zapłacimy za obietnice rządu, za propagandę przedwyborczą. Pieniądze samorządów to nasze pieniądze i każde wrzucenie dodatkowych obciążeń bez zapewnienia środków finansowych to działanie na niekorzyść obywateli" - mówił poseł Jacek Protas.


bg Image