12062019_CMroczek_MKierwiski_OBN_big.png

"Komisja Obrony Narodowej zdecydowała, że minister obrony narodowej i przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz muszą ujawnić obecny stan prowadzonych prac w sprawie katastrofy smoleńskiej" - mówili na konferencji prasowej posłowie z tej komisji.

Tematami zamkniętego dla mediów środowego posiedzenia komisji obrony miała być "informacja Ministra Obrony Narodowej o działaniach resortu związanych z katastrofą smoleńską i o poniesionych w związku z tym kosztach" oraz "raport Przewodniczącego Podkomisji do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154M zaistniałej w dniu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku dotyczący pracy i dokonań tej Podkomisji".

Na konferencji prasowej Czesław Mroczek poinformował, że posłom opozycji, pod nieobecność części posłów PiS, udało się przegłosować odtajnienie obrad komisji obrony. "Dzisiaj komisja obrony zdecydowała, że minister obrony narodowej i przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz muszą ujawnić obecny stan prowadzonych prac w sprawie katastrofy smoleńskiej" - powiedział poseł Czesław Mroczek. Dodał, że opozycja domaga się też ujawnienia kosztów prac podkomisji smoleńskiej.

Wcześniej przewodniczący komisji obrony zaplanował, że obrady komisji będą niejawne. Uzasadniając Jach powiedział PAP chciał tego Antoni Macierewicz, który jako szef podkomisji smoleńskiej zawiadomił go, że informacje dotyczące jej prac są "klauzulowane".

Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej poinformował, że Antoni Macierewicz pojawił się na środowym, zamkniętym posiedzeniu komisji obrony. Jednak posłowie nie usłyszeli jego informacji na temat działań i kosztów podkomisji smoleńskiej, bo po odrzuceniu przez komisję, głosami posłów opozycji, wniosku o utajnienie posiedzenia, przewodniczący Jach zarządził przerwę w obradach.

Jak stwierdził Czesław Mroczek, przerwa powinna trwać kilkanaście minut, ale posłowie pozycji nie wiedzą kiedy posiedzenie komisji zostanie wznowione. Mroczek wyraził obawę, że przerwa może potrwać nawet kilka miesięcy.

wł/pap


bg Image