10062019_AHalicki_APociej_big.png

"W Radzie Europy polski ambasador głosował za zniesieniem sankcji wobec Rosji i otrzymała ona możliwość powrotu do Rady Europy. PiS jedno deklaruje, a robi coś zupełnie innego" - mówili na konferencji prasowej Andrzej Halicki i Aleksander Pociej.

Andrzej Halicki należący do polskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że "w swoich intencjach PiS bardzo często podkreśla, że +zagrożenie ze Wschodu+, że +agresywna polityka rosyjska powinna być konfrontowana z twardym polskim stanowiskiem+".

"Tymczasem w Radzie Europy stanowisko rządu PiS jest dokładnie odmienne - prorosyjskie" - powiedział Andrzej Halicki.

Senator Aleksander Pociej, również członek delegacji polskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnej Rady Europy, stwierdził, że "dwa tygodnie temu doszło do bezprecedensowego wydarzenia w Radzie Europy, gdy polski ambasador głosował za zniesieniem sankcji wobec Rosji".

Aleksander Pociej przypomniał, że po bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, delegacja rosyjska została zawieszona w prawach głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. "Ta sytuacja trwała przez pięć lat, i w tej chwili, właśnie głosowanie polskiego ambasadora, rozumiem, że na polecenie ministra spraw zagranicznych, doprowadziło do tego, że Rosja otrzymała możliwość powrotu do Rady Europy" - powiedział senator.

Dodał, że to "kompletna zmiana osi polityki zagranicznej, która do tej pory była twardo stawiana". "Wszystkie kraje bałtyckie, Ukraina, Gruzja, która też została zaatakowana przez Rosję, oraz Armenia - wszystkie te kraje głosowały przeciwko powrotowi. Tylko Polska, która ma zbliżony wręcz identyczny interes z tymi krajami, głosowała za powrotem Rosji do Rady Europy" - powiedział senator Aleksander Pociej.

Andrzej Halicki stwierdził z kolei, że "kto szuka wrogów w świecie zachodnim, kto szuka wrogów wśród partnerów w zachodniej demokracji, wśród biskich nam państwom, takim jak Niemcy, Francja, Hiszpania, de facto sprzyja intencjom rosyjskim, sprzyja polityce Kremla". "A dziś w praktyce mamy stanowisko rządu, które wprost mówi o likwidacji i zatrzymaniu sankcji wobec Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy" - powiedział Andrzej Halicki.

"Panie prezesie Kaczyński, jak to możliwe, że w ten sposób reprezentuje Polskę rząd Prawa i Sprawiedliwości?" - z takim pytaniem zwrócił się europoseł Halicki do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

wł/pap


bg Image