6062019_GLenartowicz_JRutnicki_big.png

"Cały czas płoną śmieci na polskich wysypiskach, a premier Mateusz Morawiecki i rząd PiS nie robią nic w tej sprawie. Żądamy stanowczych i szybkich działań, mamy projekty rozwiązań, które sprawią, że Polska przestanie być płonącym śmietnikiem Europy" - mówili na konferencji prasowej posłowie Gabriela Lenartowicz i Jakub Rutnicki.

Gabriela Lenartowicz powiedziała na konferencji w Sejmie, że znowu płoną w Polsce wysypiska śmieci i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Przypomniała, że w ubiegłym roku, po fali pożarów wysypisk zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Zaproponowane wówczas zmiany w prawie tylko skomplikowały sprawę walki z płonącymi odpadami. "W tej chwili mamy nie tylko powtórkę z tamtego czas, ale eskalację, a wiąże się to z tym, że rząd nie robi w tej sprawie nic, to są działania pozorne, a wręcz ograniczające walkę z tym procederem" - mówiła Gabriela Lenartowicz.

Dodała, że na legalnych składowiskach płoną tzw. odpady termiczne, czyli te które - jak wyjaśniła Lenartowicz - mogą być spalane, ale od 2016 roku zakazem rządu nie mogą być legalnie składowane.

Posłanka zaznaczyła, że "jak mówią dane", od 2015 roku nie były prowadzone kontrole ani składowisk, ani nielegalnego importu odpadów. "Jednocześnie w 2016 r. zaczęły wyjątkowo płonąć składowiska i z powodu tego, że ta palna frakcja śmieci nie mogła być składowana, więc były porzucane i podpalane, a jednocześnie Chiny wstrzymały import odpadów" - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz.

Jak mówiła Lenartowicz, "rząd zakazując budowy nowych instalacji termicznie przekształcających odpady konserwuje monopol agonicznych koncernów, które prowadzą z jednej strony obrót odpadami, a z drugiej strony są monopolistami w zakresie utylizacji".

"Mamy apel i pytanie do pana premiera - bo już nie do ministra, który tylko komplikuje, a nie porządkuje sytuację - o zajęcie się tą sprawą. Panie premierze pan w ubiegłym roku powiedział, że zajmie się tym prokuratura, ABW, policja, regulacje prawne, nic z tych rzeczy nie zostało zrobionych" - powiedziała Gabriela Lenartowicz.

"Mamy przygotowane projekty rozwiązań systemowych w zakresie gospodarki odpadami, które spowodują, że Polska przestanie być płonącym śmietnikiem Europy" - powiedziała posłanka.

Jakub Rutnicki mówił, że w tej kwestii brak jest jakichkolwiek działań rządu. "Śmieci na polskich wysypiskach cały czas płoną, a premier Morawiecki, rząd PiS nie robi nic w tej sprawie, my żądamy stanowczych i bardzo szybkich działań (...). Nie ma konkretnych rozwiązań, a przede wszystkim konsekwencje tej sytuacji ponosimy my wszyscy - osoby, które chcą oddychać czystym świeżym powietrzem" - powiedział poseł Rutnicki.

wł/pap


bg Image