5042019_SNitras_DRosati_big.png

"Poparcie przez Parlament Europejski przepisów w sprawie przewoźników drogowych świadczy, iż Polska pod rządami PiS poniosła kolejną porażkę w Unii Europejskiej. Rząd nie był w stanie zbudować sojuszu, który pozwoliłby na ich odrzucenie - powiedzieli na konferencji prasowej Dariusz Rosati i Sławomir Nitras.

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników, co zwiększyłoby koszty działania polskich firm.

Europoseł Dariusz Rosati odnosząc się do tej sprawy na konferencji prasowej w Sejmie, ocenił, że świadczy to, iż "Polska pod rządami PiS poniosła kolejną porażkę w UE". "Dlatego, że przyjęty pakiet jest ustawodawstwem szkodliwym zarówno dla polskich firm transportowych, jak i dla jednolitego rynku europejskiego" - powiedział Dariusz Rosati.

W jego ocenie doszło do tego dlatego, że "rząd PiS w Radzie Unii Europejskiej jest izolowany". "Ta sprawa za rządów PO i PSL nie wchodziła na wokandę w Parlamencie Europejskim właśnie dlatego, że byliśmy w stanie przesuwać ją i odkładać korzystając w tym procesie z pomocy naszych sojuszników" - podkreślił profesor Rosati. Jak dodał, "rząd PiS nie był w stanie zbudować sojuszu w Radzie, który pozwoliłby na odłożenie, bądź odrzucenie tej legislacji".

"W tej chwili piłka jest znowu po stronie rządu, dlatego że wynik głosowania, sprawozdanie przyjęte przez PE, idzie teraz do negocjacji trójstronnych pomiędzy Radą, Komisją a Parlamentem. Oczekujemy od rządu PiS, że uczyni wszystko, żeby ta legislacja nie weszła w życie w trosce o kondycję polskiego sektora przewozów towarowych, który jest jednym z najbardziej konkurencyjnych, najbardziej skutecznych sektorów transportowych w Europie. Oczekujemy, że PiS podejmie działania, aby zbudować sojusz państw, które uważają, że ta dyrektywa szkodzi nie tylko Polsce, nie tylko krajom naszego regionu, ale także całej UE" - mówił europoseł Dariusz Rosati.

Według posła Sławomira Nitrasa obecny rząd stracił zdolność budowania wokół siebie siły politycznej "wystarczającej do blokowania tego typu szkodliwych dla Polski, dla wspólnego rynku regulacji". "Twarde fakty są takie, że dzięki współpracy z krajami wschodniej Europy - przede wszystkim w ramach współpracy z krajami Wyszehradu - Polsce udało się blokować w UE tego typu przepisy" - stwierdził Sławomir Nitras.

W jego ocenie te regulacje "mogą wejść w życie - dlatego, że PiS odszedł od stołu negocjacyjnego". "Nie tworzy atmosfery współpracy budowania wspólnych rozwiązań, tylko stworzył atmosferę obrażania się na partnerów, odejścia od stołu" - powiedział poseł.

wł/pap


bg Image