27022019_AMyrcha_POlszewski_big.png

"Składamy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli gospodarności wydatkowanych w SOP pieniędzy, w szczególności pod kątem przeprowadzanych szkoleń oraz doboru kadr" - mówili na konferencji prasowej posłowie Paweł Olszewski i Arkadiusz Myrcha.

Poseł Paweł Olszewski powiedział o dymisji szefa SOP w związku z kompromitującą sytuacją podczas odbierania premiera z jego domu. "Wczoraj została podjęta decyzja o dymisji szefa SOP. To co się wydarzało z premierem, kiedy funkcjonariusz SOP odbierał go z domu, niepatrzenie włączył sygnalizację, nie umiał jej wyłączyć, udał się do zaprzyjaźnionej służby gdzie zatrzasnął samochód nie mogąc się do niego dostać - to jak w soczewce pokazuje co PiS zrobiło z SOP i BOR. PiS zniszczyło BOR, wyeliminował najlepszych funkcjonariuszy, pozatrudniał kurierów, którzy rozbijają samochody wożąc najważniejsze osoby w państwie" - mówił Paweł Olszewski.

Paweł Olszewski dodał też, że obecnie SOP stanowi zagrożenie nie tylko dla najważniejszych osób w państwie, ale też dla uczestników ruchu drogowego.

Poseł Arkadiusz Myrcha mówił, że PiS niszczy wszystko, czego się dotknie i tak się też stało z Biurem Ochrony Rządu, obecną Służbą Ochrony Państwa. "BOR był przez lata jednostką o charakterze elitarnym. Pracowali tam najlepsi, na szkolenia przeznaczano potężne pieniądze, aby zagwarantować bezpieczeństwo osób, które pełnią w państwie najważniejsze funkcje. Kiedy PiS przymierzyło się do dewastacji tej elitarnej służby uprzedzaliśmy, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Po wielu miesiącach widzimy, że to kolejny obszar, który zniszczyło PiS. Kierowcy na drogach, kiedy słyszą na drogach sygnały kolumny SOP-owskiej uciekają z przerażaniem, bo nigdy nie wiadomo do czego ta kolumna może doprowadzić" - mówił poseł Arkadiusz Myrcha.

"Składamy wniosek do NIK o przeprowadzenie rzetelnej analizy zarówno legalności, ale przede wszystkim gospodarności wydatkowanych pieniędzy, w szczególności pod katem przeprowadzonych szkoleń i doboru kadr" - powiedział Arkadiusz Myrcha.

Paweł Olszewski poinformował, że Platforma złoży też interpelację do szefa MSWiA. "Będziemy żądali udzielenia informacji, odnośnie tego, ile samochodów zostało rozbitych, przez kogo, kto był w tym czasie ochraniany i jakie koszty poniosło w związku z tym państwo" - powiedział poseł. Według niego, w zeszłym roku "rozbitych" zostało "kilkanaście" pojazdów należących do Służby Ochrony Państwa.

wł/pap


bg Image