26022019_UAugustyn_KSzumilas_RGrupiski_big.png

"Groźba strajku generalnego nauczycieli jest poważnym problemem, nauczyciele od wielu lat oczekują podwyżek płac. Żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego, aby spotkał się ze wszystkimi nauczycielskimi związkami zawodowymi i rozwiązał problem płac dla nauczycieli" - mówili na konferencji prasowej posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

"Groźba strajku generalnego nauczycieli jest niezwykle poważnym problemem dla polskiej szkoły. Nauczyciele od wielu lat oczekują poprawy swojego losu, jeśli chodzi o poziom płac. To jest kluczowy zawód dla kształcenia następnych pokoleń" - powiedział Rafał Grupiński, przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Jego zdaniem, apele nauczycielskich związków zawodowych powinny zostać wysłuchane. "Nie prosimy, żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego, aby spotkał się z wszystkimi związkami zawodowymi i wysłuchał ich postulatów" - oświadczył poseł Rafał Grupiński.

Była minister edukacji Krystyna Szumilas podkreśliła, że odpowiedzialność za "zapobiegnięcie" strajkowi nauczycieli spoczywa na premierze. Jak oceniła, jest to obecnie "najpilniejszy problem".

Decyzję o terminie strajku nauczyciele mają podjąć do 4 marca. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz mówił na początku lutego, że do tej pory nie ma żadnego przełomu w rozmowach z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

wł/pap


bg Image