20022019_DNiedziela_KBrejza_big.png

"Złożymy wniosek do CBA o sprawdzenie okoliczności związanych z interwencyjnym skupem jabłek, w tym działań resortu rolnictwa w tej kwestii i relacji ministra rolnictwa z +zaprzyjaźnioną+ firmą dokonującą skupu" - mówili na konferencji prasowej posłowie Dorota Niedziela i Krzysztof Brejza.

"W ubiegłym roku mieliśmy nie tylko klęskę suszy, ale też klęskę urodzaju m.in. jabłek. Ceny jabłek spadły, a ich zbieranie stało się nieopłacalne. Minister rolnictwa i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli pomoc i interwencję na rynku. Minister publicznie ogłosił, że skup 50 tys. ton jabłek, ma zostać przeprowadzony przez zaprzyjaźnione firmy i jest to próba złamania zmowy cenowej firm skupujących jabłka" - powiedziała szefowa Gabinetu Rolnictwa w Gabinecie Cieni Dorota Niedziela.

Jak dodała, "po tym ruszyła lawina działań, które budzą ogromny niepokój. "Zaprzyjaźniona firma Eskimos została wybrana bez przetargu przez Ardanowskiego. Minister Ardanowski dał tej firmie zabezpieczenia rządowe (...) Podległy ministrowi Ardanowskiemu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) udzielił gwarancji na 100 mln zł i dał tej firmie gwarancje" - zaznaczyła posłanka.

Ponadto 160 firm kooperujących z firmą Eskimos i organizujących skup jabłek zaciągnęło kredyty i "w tej chwili domagają się od tej firmy zapłaty". "Firma odsyła ich do KOWR, a 160 podmiotów zaczyna mieć problemy z długami" - podkreśliła Dorota Niedziela.

Poseł Krzysztof Brejza pytał dlaczego i w jakim trybie firma Eskimos została wybrana do przeprowadzenia skupu. "Jakie są związki pomiędzy tą firmą a ministerstwem rolnictwa? Dlaczego część sadowników nie otrzymała pieniędzy za sprzedane jabłka? Dlaczego ponad setka kooperantów wpuszczona w ten biznes również zostaje na lodzie? - pytał poseł.

Sprawa powinna zostać wyjaśniona przez CBA. "Ale przede wszystkim sadownicy, którzy zaufali słowom ministra powinni otrzymać pieniądze za swój produkt, inaczej zbankrutują" - mówił Krzysztof Brejza.

Dorota Niedziela poinformowała, że wniosek do CBA ma dotyczyć przeprowadzenia "czynności sprawdzających wszystkich okoliczności związanych z przeprowadzeniem interwencyjnego skupu jabłek, ze szczególnym uwzględnieniem działań prowadzonych przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa".

wł/pap


bg Image