19022019_MWitczak_KBrejza_CTomczyk_MKierwiski_big.png

"Ponawiamy apel o utajnienie posiedzenia Sejmu i przedstawienie przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro informacji na temat śledztwa dotyczącego spółki Srebrna. Jest to jedyna szansa na to, by parlamentarzyści usłyszeli więcej informacji na ten temat" - mówili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Ponawiamy dzisiaj w sposób stanowczy nasz apel o utajnienie jutrzejszego posiedzenia Sejmu i złożenie na tym tajnym posiedzeniu przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro informacji na temat śledztwa dotyczącego spółki Srebrna, dotyczącego kierowanych zarzutów przez austriackiego przedsiębiorcę wobec najważniejszego polityka dzisiaj w Polsce de facto sprawującego władzę Jarosława Kaczyńskiego" - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie Mariusz Witczak.

Według niego jest to jedyna szansa na to, żeby "funkcja kontrolna parlamentu została zrealizowana, żeby parlamentarzyści mogli usłyszeć więcej informacji na temat toczącego się śledztwa".

Zdaniem Mariusza Witczaka instytucje państwa, które są uprawnione do ścigania korupcji w Polsce milczą. "Nabrały wody w usta i nie możemy nic jako, obywatele, jako parlamentarzyści się dowiedzieć" - podkreślił.

Posłowie zaprezentowali na konferencji tablicę zatytułowaną "Układ Kaczyńskiego" przedstawiającą m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa CBA Ernesta Bejdę, szefa ABW Piotra Pogonowskiego, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego.

"My przedstawiamy dzisiaj państwu materiał, który będzie w Sejmie, który w Sejmie zostanie i do którego zawsze będzie można wrócić. Niestety jest tak, że ta pajęczyna powiązań się tylko rozrasta, ona nie jest mniejsza, ona każdego dnia rośnie i każdego dnia jest większa" - mówił Cezary Tomczyk.

Marcin Kierwiński podkreślił, że tablica jest materiałem poglądowym dla prokuratury. "Jako materiał, który może być dobrym wyjściem do tego, aby wreszcie prokuratura i służby specjalne w Polsce zauważyły to, że mamy do czynienia z wielką aferą" - zaznaczył poseł.

"Pokazujemy tę tablice, bo chcemy też uzmysłowić polskiej prokuraturze, że wiele osób z pierwszych stron gazet, wiele osób na tej tablicy, to są osoby piastujące stanowiska, które dziś powinny pracować nad wyjaśnieniem tej sprawy, a które dziś niewiele w tej sprawie robią" - dodał Marcin Kierwiński.

Zdaniem Krzysztofa Brejzy niektóre służby będą w sprawie spółki Srebrna bierne, ponieważ na ich czele stoją ludzie, którzy w tej spółce pracowali. "Jak szef CBA Ernest Bejda ma zbadać oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego skoro sam pracował dla Srebrnej? To jest +Srebrny układ układów+, ten materiał trafi do prokuratury, oczekujemy tego, by prokuratorzy rzetelnie śledztwo przeprowadzili, a tam gdzie wywierane są na nich naciski sporządzali notatki służbowe, nie odstępowali od czynności" - podkreślił poseł Brejza.

wł/pap


bg Image