1022019_AHalicki_RKropiwnicki_big.png

"Po zeznaniach Roberta Nowaczyka potrzebne jest wyjaśnienie udziału polityków PiS w procesie reprywatyzacji w Warszawie. Będziemy wnioskować, by Komisja Weryfikacyjna przesłuchała prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Marcina Rudnickiego, Jakuba R., Ernesta Bejdę i Macieja Wąsika" - mówili na konferencji prasowej posłowie Andrzej Halicki i Robert Kropiwnicki.

Robert Kropiwnicki - członek Komisji Weryfikacyjnej - zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej, że złoży wniosek o przesłuchanie kolejnych świadków i ma nadzieję, że będzie na to zgoda.

Jak dodał, niektórzy z członków Komisji Weryfikacyjnej podważają wiarygodność adwokata Roberta Nowaczyka - który zeznawał w czwartek - przypominając, że ma on postawione zarzuty w związku ze sprawami reprywatyzacyjnymi w Warszawie. Robert Kropiwnicki zaznaczył, że adwokat wyraźnie mówił w czwartek przed komisją, że ma świadomość, iż "odpowiada pod sankcją karną, ma świadomość, że musi mówić prawdę".

Nowaczyk - mówił Robert Kropiwnicki - "poruszył bardzo wiele wątków nowych, które stawiają proces reprywatyzacji w zupełnie innym świetle niż dotychczas był on przedstawiany, ale też ws. Srebrnej".

"Jeżeli według informacji wczoraj przekazanych, (wiceszef stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami w l. 2006-2013) Jakub R. miał być gwarantem tego, że na Srebrną nie będzie roszczeń byłych właścicieli czy ich spadkobierców, żeby +wyczyścić+ te sprawy roszczeniowe, w związku z tym będę wnioskował o przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego na komisji, który w 2006 r. był już premierem, cały czas nadzorował funkcjonowanie spółki Srebrna i jednocześnie w tym czasie Jakub R. był zatrudniany w BGN z rekomendacji agentów CBA" - powiedział Robert Kropiwnicki.

Dodał także, że chciałby, aby przed komisją stanął również brat Jakuba R. - Marcin, który w rozmowie z portalemonet.plmówił, że był świadkiem tego, jak jego brat podejmował współpracę z CBA i że było to u niego w domu.

Poseł Robert Kropiwnicki zapowiedział ponadto, że do skutku będzie wnioskował także o przesłuchanie Jakub R., zastępcy koordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika i szefa CBA Ernesta Bejdy. Według niego, przesłuchanie tych świadków będzie testem dla szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego i całej komisji, "czy naprawdę chcą wyjaśnić sprawę reprywatyzacji i udziału ludzi związanych z PiS i CBA w reprywatyzacji, czy też będą zamiatać tę sytuację pod dywan".

Z kolei poseł Andrzej Halicki mówił na konferencji prasowej, że "Komisja Weryfikacyjna powstała jako pomysł polityczny i stworzona przez Jarosława Kaczyńskiego, aby umożliwić, dać trampolinę do atakowania przeciwników politycznych". "Dowodzona przez Patryka Jakiego, kandydata na prezydenta Warszawy, jest coraz większym problemem Prawa i Sprawiedliwości" - ocenił Andrzej Halicki.

Według niego, "widać, że wszystkie nitki zbiegają się wokół tematu reprywatyzacyjnego, ale związanego z gruntami, na których Jarosław Kaczyński, fundacja z nim związana, miały wybudować wieżowce".

wł/pap


bg Image