31012019_DNiedziela_TCimoszewicz_big.png

"Wnioskujemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił informację w sprawie nielegalnego uboju bydła w Polsce. Złożymy też wniosek o posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa w tej sprawie" - poinformowali na briefingu posłowie Dorota Niedziela i Tomasz Cimoszewicz.

W reportażu telewizyjnym magazynu "Superwizjer" stacji TVN dziennikarze ujawnili nielegalny proceder uboju chorych krów w rzeźni koło Ostrowi Mazowieckiej. Ubój odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Rzeźnia, w której dokonywano nielegalnego uboju została zamknięta. Inspekcja Weterynaryjna poinformowała w czwartek, że mięso z nielegalnego uboju trafiło do 10 krajów oraz do ok. 20 punktów w Polsce. IW dodała, że mięso jest obecnie wycofywane.

Według wiceszefowej Komisji Rolnictwa Doroty Niedzieli informacja, że mięso trafiło do obrotu ma negatywny wpływ na wizerunek Polski także zagranicą, co spowoduje utratę zaufania partnerów zagranicznych.

"Tymczasem w TVP minister rolnictwa odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności nie przedstawił żadnego planu zażegnania tej kryzysowej sytuacji, ale oskarżył o tę sytuację stację telewizyjną" - mówiła szefowa Gabinetu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Gabinecie Cieni.

Dorota Niedziela wezwała ministra rolnictwa do natychmiastowego działania, które poprawi wizerunek polskiej żywności w kraju i na świecie oraz wdrożenia rozwiązań systemowych, które zapobiegłoby podobnym procederom w przyszłości. Posłanka oceniła również, że Inspekcja Weterynaryjna jest coraz bardziej obciążona, a brakuje w niej pracowników i funduszy.

"Wystąpiliśmy do marszałka Sejmu z pismem i zwracamy się z prośbą o rozszerzenie porządku obrad następnego posiedzenia i przedstawienie informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odnośnie czynności podejmowanych w związku z nielegalnym ubojem bydła" - mówiła.

Dorota Niedziela poinformowała, że Platforma Obywatelska zwróciła się także o natychmiastowe zwołanie posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, które miałoby być poświęcone tej kwestii

Z kolei Tomasz Cimoszewicz poinformował, że Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zwróciła się również do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego o udzielenie informacji w sprawie skarg obywateli na proceder nielegalnego uboju mięsa, w ilu przypadkach podjęła interwencję oraz w ilu przypadkach skierowała takie sprawy do prokuratury.

"Ten haniebny proceder zbyt mocno odbił się na poszanowaniu i dobrej opinii konsumentów w naszym kraju na temat tego, co spożywają każdego dnia" - mówił poseł.

"Na pytania muszą zostać pilnie udzielone odpowiedzi, abyśmy mieli pełną świadomość obrazu - czy mamy do czynienia z mafijnym procederem czy tylko z wypadkiem przy pracy" - dodał.

wł/pap


bg Image