20.12.2018_S.Neumann_M.Kierwiski_big.png

"Składamy projekt ustawy, który przyzna 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa" - poinformowali na konferencji prasowej szef Klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann oraz poseł Marcin Kierwiński.

Wcześniej uchwałę o 98-proc. bonifikacie przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność na gruntach należących do miasta przyjęła Rada Warszawy.

"Zaraz po konferencji na ręce pana marszałka Kuchcińskiego wpłynie projekt ustawy, który taką samą bonifikatę 98 proc. przyznaje dla gruntów Skarbu Państwa, po to, żeby tych wiele słów, które padało o wiarygodności, szczególnie ze strony polityków PiS, sprawdzić (...) czy będą chcieli razem z nami wyrównać te nierówne dzisiaj stawki - w Warszawie, ale też w innych miastach, gdzie bonifikata jest na poziomie 98 proc." - oświadczył Sławomir Neumann na konferencji prasowej w Sejmie.

"Liczymy, że natychmiast po Nowym Roku będzie nadany (...) numer druku tej ustawie, żeby mogła być procedowana na pierwszym posiedzeniu Sejmu w przyszłym roku; ona nie jest długa, ma dwa artykuły, więc myślę, że Kancelaria Sejmu sobie z tym poradzi" - dodał szef Klubu.

Jak mówił, propozycja Platformy jest zbudowana analogicznie do rozwiązania przyjętego wcześniej z inicjatywy PiS, "czyli 98 proc. w pierwszym roku obowiązywania, potem się będzie zmniejszało". Neumann zapewnił jednocześnie o otwartości swojego klubu na dyskusję o szczegółach i poprawienie projektu w toku prac sejmowych. Zapowiedział ponadto, że podczas prac nad projektem wnioskodawców będzie reprezentował szef warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Jak podkreślił poseł Marcin Kierwiński, proponowana przez Klub PO-KO ustawa "ma zapewniać elementarną sprawiedliwość pomiędzy tymi z mieszkańców naszych miast, którzy mają swoje mieszkania na gruntach należących do samorządu terytorialnego i tymi, którzy mają swoje mieszkania na gruntach Skarbu Państwa".

"Nie może być tak, że w ramach jednej kamienicy - a tak jest czasami w Warszawie - sąsiedzi, czasami mieszkający drzwi w drzwi, mieliby różne stawki bonifikat; dlatego składamy tę ustawę i mówimy +wielkie sprawdzam+ dla PiS-u (...). Niech teraz pan prezes Kaczyński zaprzestanie rabunku na Polakach na gruntach Skarbu Państwa, niech teraz pan prezes Kaczyński - zgodnie z tym, co deklarował na ostatniej konwencji PiS-u - przychyli się do wniosków Polaków, bo Polacy takiej bonifikaty, wysokiej bonifikaty, 98-procentowej, oczekują" - mówił poseł.

Odniósł się jednocześnie do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dot. przedstawienia dalszych "bardzo ciekawych" propozycji legislacyjnych ws. bonifikat.

"Panie premierze, tu nie ma co szukać +świetnych rozwiązań+, tu wystarczy powiedzieć swoim posłom, aby przegłosowali to jak najszybciej, aby wszyscy warszawiacy, wszyscy mieszkańcy innych samorządów po prostu mogli być traktowani równo i sprawiedliwie" - powiedział Marcin Kierwiński.

wł/pap


bg Image