18.12.2018_R.Trzaskowski_big.png

"Zwrócę się do przewodniczącej Rady Miasta Warszawy o zwołanie sesji w środę i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności" - poinformował na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O swojej decyzji Rafał Trzaskowski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie. "Rozmawiałem z prezydium klubu i będę dzisiaj rozmawiał również z całym klubem i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc., dlatego że wsłuchuję się w głosy warszawiaków i to jest najważniejsze" - oświadczył prezydent.

"Jestem politykiem odpowiedzialnym i podejmuję tę decyzję w imię odpowiedzialności osobiście, i dlatego nie przerzucam tej odpowiedzialności na nikogo innego. Prawdą jest to, że jeżeli chodzi o tę decyzję - która zapadła jako pierwsza jeszcze w kampanii wyborczej - to ja mówiłem o zupełnie innych priorytetach. Prawdą jest, że namawiałem swoje koleżanki i kolegów, że w imię sprawiedliwości, żeby zagłosować za zmianą tejże bonifikaty, i dzisiaj również prawdą jest to, że to ja podejmuję osobiście odpowiedzialność, jeżeli chodzi o wsłuchiwanie się w głos obywateli – i stąd ta rekomendacja" - podkreślił prezydent Warszawy.

"To ja namówiłem i namawiałem radnych, żeby zaproponowali rozwiązanie, które jest sprawiedliwe, dlatego, że ta propozycja, która była na stole - 98 proc. bonifikaty dla wszystkich, którzy mają nieruchomości i chcą ich przekształcenia na własność, była zestawiana z tym, co zaproponował rząd - a mianowicie 60 proc. na gruntach Skarbu Państwa. Mieliśmy do czynienia tutaj z absolutną niesprawiedliwością - mamy w Warszawie takie kamienice, które w połowie leżą na gruntach miejskich, w połowie leżą na gruntach Skarbu Państwa i tutaj bonifikata byłaby 60 proc." - zauważył Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że swoją kampanię wyborczą prowadził "pod hasłem otwartości, bycia blisko ludzi i przede wszystkim słuchania tego, co warszawianki i warszawiacy mają mu do powiedzenia". "Zawsze zapowiadałem, że będę słuchał ludzi i będę się starał być wierny temu, co najważniejsze - dialogowi" - zaznaczył. "Słyszę, co mówią do mnie warszawiacy - mówili o zobowiązaniach, które były podjęte. To nie była część programu Koalicji Obywatelskiej, ale warszawiacy interpretowali to, jako podjęte zobowiązania" - powiedział.

Rafał Trzaskowski poinformował, że we wtorek czeka go "trudna rozmowa" z klubem PO-KO właśnie o bonifikatach. "Będę ich przekonywał, żeby - zgodnie z tym, co cały czas zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej - wsłuchiwać się w głos obywateli" - podkreślił.

Prezydent Warszawy zapowiedział również, że zwróci się do Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, aby przygotowali rozwiązania ustawowe, które będą zrównywały bonifikaty. "Jeżeli samorząd podjął decyzję o pewnej bonifikacie, rząd musi się dostosować" - stwierdził. "Jeżeli jest taka wielka gotowość i takie wielkie poparcie w PiS, tak wielu radnych, tak wielu posłów się o tym wypowiadało, żeby była sprawiedliwość, to mam nadzieję, że rząd posłucha tego typu postulatów i zrówna ze sobą bonifikaty" - podkreślił Rafał Trzaskowski.

wł/pap


bg Image