14.12.2018_P.Bakowski_K.Gadowski_big.png

"Cieszymy się, że Senat przyjął ustawę umożliwiającą wypłatę rekompensat dla górniczych wdów i sierot, ale sporo jest jeszcze do zrobienia. Ministerstwo Energii nadal nie rozwiązało problemu utraconych deputatów węglowych" - mówili na konferencji prasowej posłowie Krzysztof Gadowski i Paweł Bańkowski.

Poseł Krzysztof Gadowski wyraził satysfakcję z przyjętych przez Senat przepisów dotyczących rekompensat dla górniczych wdów i sierot, ale przypomniał też o utraconych deputatach węglowych. "Dziś mamy satysfakcję z tego, że Senat przyjął ustawę, która dotyczy rekompensat dla wdów i sierot, które przez rok minister nie potrafił dopisać do ustawy z 2017 roku o przyznaniu im rekompensaty za utracony deputat węglowy. Ale dzisiaj w sejmie również gościmy tych górników, byłych górników, którzy zostali zapomniani przez ministra. Są to byli pracownicy kopalni, którzy między rokiem 2000 roku 2015 nie otrzymali rekompensaty za zabrany im deputat węglowy. Upominaliśmy się o tą elementarną, górniczą sprawiedliwość.

"Zostaliśmy pominięci ustawą, która weszła w życie w październiku 2017 roku. Nieprawdą jest, że my podpisywaliśmy dobrowolne zrzeczenie się do deputatu węglowego emerytom. Nam na 3 lata zawieszono ten deputat mówiąc, że po trzech latach zostanie nam on wyrównany. Do tej pory Ministerstwo Energii nie wywiązało się z tego" - mówiła Sylwia Kulik, przewodnicząca Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Silesia.

"Bardzo boli nas to, że jesteśmy jedyną i najmniej liczną grupą pozbawioną deputatu, jak również rekompensaty. Boli nas również to, że są ludzie, którzy nie mieli styczności z branżą wydobywczą i mają dodatki do emerytur co miesiąc" - mówił Mariusz Pilch ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Silesia

Wiesław Wyrostek, były pracownik Jastrzębskiej Spółki Węglowej powiedział, że związki zawodowe są opłacane przez rząd i podejmują takie decyzje, jakie rząd im każe. "Zarządy spółek umocnione decyzjami premiera, ministra energii, tudzież parlamentu, dokonują kolejnych wątpliwych prawnie czynności pozbawiając byłych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej 14-stki i deputatu węglowego za rok 2016" - mówił Wiesław Wyrostek.

Poseł Paweł Bańkowski mówił, że minister energii obiecał wypłacenie rekompensat 12-tysiącom emerytów i rencistów, w przypadku wypracowania dobrych wyników spółek węglowych. Na interpelację posłów w tej sprawie, resort energii odpowiedział, że nie jest w stanie tej sprawy załatwić. "Panie ministrze dzisiaj dajemy panu takie narzędzie - złożyliśmy razem z kolegą posłem Gadowskim poprawkę do budżetu, która umożliwi panu ministrowi wypłatę tej rekompensaty w grupie 12-tysięcy emerytów. Poprawka jest na kwotę 120 mln zł, a więc w porównaniu z dwoma przyjętym przez Sejm i przez Senat ustawami: pierwsza ustawa 2 mld 340 mln zł, druga ustawa 240 mln zł, jest to kwota na którą budżet będzie pozwalał" - powiedział Paweł Bańkowski.


bg Image