10.12.2018_M.Kidawa-Boska_I.ledziska-Katarasiska_big.png

"Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu złamała tradycję, jeśli chodzi o wybór patronów na przyszły rok, i nie chce ujawnić wszystkich wniosków dotyczących wyboru patronów na przyszły rok. Jesteśmy bliscy złożenia wniosku do Komisji Etyki przeciwko pani poseł Elżbiecie Kruk" - mówiły na konferencji prasowej posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska.

"Jesteśmy bardzo bliscy złożenia wniosku do Komisji Etyki przeciwko przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu pani poseł Elżbiecie Kruk. To jest jedyny sposób reagowania na to, jak pani przewodnicząca prowadzi prace komisji, a zwłaszcza w pewnej dziedzinie która moim zdaniem jest metodą niedopuszczalną" - rozpoczęła konferencję Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, ze w tym roku złamana została tradycja, jeśli chodzi o wybór patronów na kolejny rok. "W Sejmie zawsze była taka tradycja że patronów na następny rok wybieraliśmy pośród wszystkich wniosków złożonych przez ugrupowania polityczne, organizacje pozarządowe, środowiska. Rozpatrywaliśmy wszystkie kandydatury wybierając z tego 5 naszym zdaniem najlepszych i najważniejszych propozycji. W tym roku tak nie było. Nie do końca wiemy jakie instytucje i organizacje złożyły propozycje i kogo proponowano na patrona roku" - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska zastanawiała się, czy PiS tak bardzo boi się wspominać o Marku Edelmanie, że nawet nie chce rozpatrzyć tego projektu uchwały. "Wśród tych nie ujawnionych wniosków jest propozycja, by patronem w roku 2019 był Marek Edelman. To jest 100 rocznica jego urodzin i 10 rocznica jego śmierci. Rozumiem że ta postać nie budzi żadnych wątpliwości ani kontrowersji. Stosowny wniosek o uchwalenie tego patronatu złożyło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w styczniu. Czyli mija 11 miesięcy odkąd teren wniosek z projektorem uchwały leżał w komisji. Mam pytanie do PiS-u: czy tak się bardzo boją ducha Marka Edelmana? Nie stać ich na ujawnienia w głosowaniu czy uznają taki patronat czy nie?" - pytała wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu.

"Takie decyzje powinien podejmować sejm a nie przewodnicząca, która nie dopuszcza do rozpatrywania tego punktu na komisji. Chciałbym wrócić do dobrego zwyczaju że wszystkie projekty rozpatruje komisja i po opinii komisji decyzję podejmuje Sejm" - zakończyła Małgorzata Kidawa-Błońska.


bg Image