7.12.2018_I.Leszczyna_K.Brejza_J.Urbaniak_big.png

"PiS zatrzymując byłego szefa KNF Andrzeja J. oraz jego zastępcę Wojciecha K. w związku ze śledztwem dotyczącym SKOK Wołomin, chce przykryć aferę w KNF. Żądamy, aby Zbigniew Ziobro na posiedzeniu Sejmu wytłumaczył się ze skandalicznych czynów prokuratury" - mówili na konferencji prasowej posłowie Izabela Leszczyna, Krzysztof Brejza i Jarosław Urbaniak.

W czwartek agenci CBA na polecenie szczecińskiej prokuratury regionalnej zatrzymali byłego szefa KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników, m.in. Wojciecha K. W piątek prokuratura poinformowała, że zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia ciążących na nich obowiązków. Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin.

Była wiceminister finansów posłanka Izabela Leszczyna oceniła w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że tymi działaniami PiS "na oczach całej Polski usiłuje przykryć dwie wielkie, PiS-owskie afery - aferę SKOK-ów i aferę korupcyjną w KNF".

Posłanka Platformy powiedziała również, że Zbigniew Ziobro wprowadza opinię publiczną w błąd. "Otóż Zbigniew Ziobro powiedział tylko część prawdy. Nadzór nad SKOK-iem Wołomin rzeczywiście nie był skuteczny. Ziobro zapomniał tylko dodać, że ten nadzór do 27 października 2012 r. prowadziła Kasa Krajowa, a prezesem Kasy Krajowej był wtedy Grzegorz Bierecki, senator PiS" - mówiła Izabela Leszczyna. "Odpowiedzialność za szkody, które ponieśli Polacy, ponosi PiS. To ta partia ochraniała SKOK-i - rękami i nogami broniła ich przed objęciem nadzorem KNF - dodała Izabela Leszczyna.

Pani poseł Leszczyna powiedziała, że PiS "robi z ofiary bandytę". W tym kontekście wskazała, że zatrzymany przez CBA Wojciech K. został brutalnie pobity w 2014 r. "po tym, jak KNF zawiadomiła prokuraturę o wszystkich nieprawidłowościach w SKOK Wołomin". "Wiemy też, że zlecenie na to pobicie wydali ludzie ze SKOK-u Wołomin" - dodała posłanka. Zwróciła uwagę, że Wojciech K. został zatrzymany przez CBA, a Bierecki dalej jest szefem senackiej komisji finansów.

Według Jarosława Urbaniaka prokuraturze "wszystko się pomyliło", bo "myli ofiary z oprawcami". To "skandaliczne" - podkreślił. Andrzej J. oraz Wojciech K. właśnie wyjaśniali aferę SKOK - zauważył poseł.

Jak dodał, Platforma Obywatelska żąda, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu prokurator generalny "wytłumaczył się z tych wszystkich skandalicznych czynów podległej mu prokuratury".

Krzysztof Brejza powiedział, że PiS "gra fałszywą melodią" ws. SKOK. "Prawda jest taka, że przez lata politycy PiS rozwinęli nad SKOK-ami parasol ochronny. SKOK-i stały się bastionem finansowo-organizacyjnym dla środowiska ludzi PiS" - stwierdził.

wł/pap


bg Image