Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/64hOap6U533EoR5.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/64hOap6U533EoR5.png'
64hOap6U533EoR5.png
Dzięki refundacji metody in vitro każdego roku w Polsce mogłoby się urodzić o 6,5 tys. dzieci więcej niż obecnie - podkreślają eksperci uczestniczący w konferencji na temat niepłodności zorganizowanej w środę w Sejmie.

Konferencję "O niepłodności przy okrągłym stole - leczenie niepłodności w Polsce w perspektywie pacjentów, polityków i lekarzy" zorganizowały Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz bocian" oraz posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska - Wiceprzewodnicząca Klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Uczestniczący w konferencji eksperci przekonywali, że refundacja in vitro to dla budżetu państwa korzystna inwestycja. Dzięki temu co roku w Polsce mogłoby się urodzić o 6,5 tys. dzieci więcej, co oznacza, że po 20 latach ludność Polski mogłaby liczyć o 130 tys. obywateli więcej.

Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że wszystkie inwestycje w dzieci i politykę zachęcającą do zakładania rodzin są bardzo ważne. „Finansowanie in vitro to kolejna cegiełka do poprawy jakości życia naszych obywateli. Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie pary borykające się z problemem niepłodności będą miały dostęp do refundowanego zapłodnienia metodą in vitro” – mówiła.

Prezes Stowarzyszenia „Nasz bocian” Anna Krawczyk zwróciła uwagę, że polskie pary – z różnych względów - coraz później decydują się na dzieci, czego efektem są problemy z zajściem w ciążę – obecnie średni wiek urodzenia dziecka to 29,1 lat w przypadku mieszkanek miast i 28,4 w przypadku mieszkanek wsi. Mówiła, że do stowarzyszenia dociera wiele sygnałów od kobiet, które mają coraz mniej czasu na urodzenie dziecka, dlatego jak najszybsze wprowadzenie refundacji jest dla nich sprawą bardzo ważną.

Jak informuje Stowarzyszenie „Nasz bocian”, większość krajów UE refunduje częściowo lub w całości zapłodnienie metodą in vitro. W Czechach refundowane są trzy pełne procedury, wraz ze stymulacją hormonalną wszystkim kobietom do 40 lat. W Niemczech refundowane są cztery zabiegi, na Węgrzech – pięć, bez względu na to, czy zabieg przeprowadza się w klinice prywatnej czy publicznej. Hiszpania refunduje zabiegi w publicznych placówkach, Francja – zarówno w publicznych, jak i prywatnych.

W ramach programu zaproponowanego przez resort zdrowia w ciągu trzech lat skorzystać z refundacji zapłodnienia in vitro będzie mogło ok. 15 tys. par.

wł/pap


bg Image