27.09.2018_D.Niedziela-W.Killian_big.png

"Rząd ukrywa prawdziwe dane o skutkach epidemii ASF w Polsce tak, jak ukrywał ministra Macierewicza w kampanii wyborczej. Liczba zabitych na skutek choroby świń lawinowo rośnie, a resort rolnictwa nie radzi sobie z tym problemem" - mówili parlamentarzyści w sejmowej i senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

"Rząd ukrywa ASF i sprawę ASF-u jak Macierewicza w kampanii wyborczej. To wielki problem na wsi, jeden z największych, a nie jest w ogóle poruszany" – powiedziała Dorota Niedziela na czwartkowej konferencji prasowej.

W jej ocenie straty spowodowane epidemią ASF są ogromne, a wirus wciąż rozprzestrzenia się w stronę tzw. zagłębia trzody chlewnej, czyli województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie znajduje się 67 proc. całego pogłowia świń w Polsce.

Według Doroty Niedzieli w Łódzkiem zagęszczenie trzody chlewnej wynosi 66 sztuk na 100 ha, w Kujawsko-pomorskiem 73 szt., a w Wielkopolsce – 143 sztuki na 100 ha. Dla porównania, na dotkniętym chorobą Podlasiu jest to tylko 15 sztuk na 100 ha.

"To pokazuje skalę niebezpieczeństwa do jakiej się zbliżamy" – podkreśliła posłanka z sejmowej komisji rolnictwa.

Z danych, którymi dysponuje Platforma Obywatelska, wynika ponadto, że w 2015 ASF doprowadził do śmierci 57 świń w 16 gospodarstwach, podczas gdy w 2016 r. było to już 3227 w 129 gospodarstwach i aż 8057 zwierząt w 2017 roku. W pierwszym półroczu 2018 roku zabitych zostało 7227 świń.

Rząd nie radzi sobie też z wykorzystaniem środków z tzw. pakietu Hogana, z którego pomoc mieli otrzymać m.in. hodowcy świń z terenów dotkniętych ASF. Dorota Niedziela krytykowała też resort rolnictwa za brak odpowiedniego dofinansowania inspekcji weterynaryjnej, brak kampanii informacyjnej oraz brak skutecznego programu zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF.

"Widzimy kampanię, gdzie Morawiecki razem z ministrem Ardanowskim snują jakieś śmieszne opowieści. Do Sejmu wpływają projekty ustaw typu +koło gospodyń wiejskich+, a nie w sprawie tego, co w rolnictwie najważniejsze, czyli susza i ASF" – mówiła Dorota Niedziela.

Posłanka zaapelowała do rządu, by przedstawił wreszcie koncepcję walki z wirusem, tak by ochronić przed jego nadejściem te regiony, gdzie zagęszczenie trzody chlewnej jest wciąż duże.

wł/pap


bg Image