6.08.2018_D.Niedziela_B.Arlukowicz_inni_big.png

"Dotychczasowe działania rządu w związku z suszą są niewystarczające, a PiS udaje, że pomaga rolnikom. Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o zwołanie posiedzenia rządu i zajęcie się problemem, jaki niesienie dla rolnictwa susza" - mówili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Mamy do czynienia z największą suszą od dwudziestu lat, z katastrofalną sytuacją polskiego rolnictwa, a rząd nie widzi potrzeby zwołania w normalnym terminie posiedzenia rządu" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Bartosz Arłukowicz.

Oświadczył, że Platforma Obywatelska oczekuje od premiera zwołania posiedzenia Rady Ministrów i zajęcia się tym problemem.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Dorota Niedziela oceniła, że dotychczasowe działania rządu w tej sprawie są niewystarczające, a PiS "udaje", że pomaga rolnikom.

Według niej, przyjęty w ubiegłym tygodniu program pomocy dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę nie wprowadza żadnych dodatkowych elementów do walki z tym zjawiskiem. Ponadto, jak powiedziała, rozporządzenie wydane w tej sprawie przez rząd wciąż nie weszło w życie. "Więc rolnicy nie wiedzą jakiej wysokości odszkodowania będą im przyznane, gdzie składać wnioski i do kiedy" - dodała.

Zdaniem Doroty Niedzieli, działania jakie ws. suszy dotychczas podjął rząd, mają "charakter PR-owy", a środki przeznaczone na pomoc rolnikom "to kropla w morzu potrzeb".

Według zasiadającego w komisji rolnictwa posła Kazimierza Plocke, z uzasadnienia rządowego programu pomocy wynika, iż środki na jego realizację "będą dopiero po rozwiązaniu rezerwy celowej państwa na rok 2018". "Oznacza to, że przez kolejne tygodnie rolnicy nie będą wiedzieli na jaką pomoc mogą liczyć" - oświadczył. Stwierdził też, że jego założenia "w zasadzie niczym się nie różnią" od programu przyjętego przez rząd Ewy Kopacz w 2015 roku. "Dlatego uważamy, że nie ma dzisiaj żadnej ponadstandardowej pomocy" - mówił.

Kazimierz Plocke zaapelował też do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o "podjęcie skutecznych działań w Komisji Europejskiej", która - jak wskazał - deklaruje udzielenie pomocy gospodarstwom dotkniętym przez suszę w krajach UE. "Chcemy wiedzieć, jakie koalicje zawiązał pan minister z innymi państwami członkowski i o jakie sprawy będzie walczył" - oświadczył poseł.

wł/pap

bg Image