5.07.2018_M.Janyska_K.Sibiska_A.Myczak_M.Chmiel_big.png

"Projekt ustawy, o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowej, został przepchnięty przez nieodpowiednią komisję w celu szybkiego uchwalenia ze względu na pilną potrzebę nowego materiału propagandowego. Dziś mamy do czynienia z wywracaniem wszystkiego do góry nogami, tylko i wyłącznie po to, by ogłosić: my tutaj dobrze rządzimy" - mówiły na konferencji prasowej posłanki Maria Małgorzata Janyska, Krystyna Sibińska, Aldona Młyńczak i Małgorzata Chmiel.

Maria Małgorzata Janyska mówiła o tym, że nie zwracano uwagi na merytoryczny aspekt prac nad ustawą mieszkaniową. "Projekt ustawy, o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowej, został przepchnięty przez nieodpowiednią komisję w celu szybkiego uchwalenia ze względu na pilną potrzebę nowego materiału propagandowego" - mówiła na konferencji prasowej.

"Nad projektem, o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowej, głosowali posłowie, którzy nie znają się na procesie budowlanym, nie są ekspertami w tej dziedzinie. Dzięki temu przepchnięcie ustawy odbyło się bez słowa zapytania" - dodała posłanka Janyska.

Krystyna Sibińska powiedziała, że zrezygnowano z dobrze przyjętego i sprawdzającego się programu tylko dlatego, by pokazać aktywność rządu. "Za rządów Platformy Obywatelskiej 250 tysięcy rodzin skorzystało z ułatwionego dostępu do mieszkań. Dzięki naszym projektom zostało wybudowane 1 milion 200 tysięcy mieszkań. Dziś mamy do czynienia z wywracaniem wszystkiego do góry nogami, tylko i wyłącznie po to, by ogłosić: my tutaj dobrze rządzimy" - mówiła wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego PO Krystyna Sibińska.

Aldona Młyńczak zwróciła uwagę, że projekt specustawy mieszkaniowej nie przynosi żadnych korzyści ani dla obywateli, ani dla samorządów. "Przygotowana przez PiS specustawa mieszkaniowa to ustawa deweloperska, a nie obywatelska. Jej zapisy nie gwarantują budowy mieszkań czynszowych czy komunalnych. Zapisy projektu specustawy obciążają gminy ponieważ zdejmują z inwestorów obowiązek budowy infrastruktury pod inwestycję. Koszty tego poniosą samorządy" - mówiła na konferencji prasowej Aldona Młyńczak.

Małgorzata Chmiel powiedziała, że ustawa spowoduje zaburzenie planowania przestrzennego w Polsce. "Jako architekt i osoba, która planowaniem przestrzennym w gminie zajmowała się kilkanaście lat uważam, że wejście w życie specustawy mieszkaniowej PiS spowoduje burzenie planowania przestrzennego w Polsce. Projekt ustawy mieszkaniowej PiS odsunie mieszkańców od udziału w decyzjach dotyczących zagospodarowania terenu. Poza tym, ustawa ta, spowoduje rozlewanie się miast czyli zostanie zaniechany wysiłek wielu lat. Ustawa mieszkaniowa PiS to całkowita dewastacja dorobku wielu dziesiątek lat planowania przestrzennego" - mówiła Małgorzata Chmiel.


bg Image