14.05.2018_J.Grabiec_J.Stefaniak_A.Szapka_big.png

"Żądamy zmiany prowadzącego program +Woronicza 17+ w TVP Info Michała Rachonia. Jest on obrzydliwym technologiem propagandy, który nie jest i nigdy nie był dziennikarzem" - mówili na konferencji prasowej przedstawiciele opozycyjnych klubów parlamentarnych.

Na wspólnej konferencji prasowej rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że telewizja publiczna w ciągu ostatnich lat przyzwyczaiła wszystkich do łamania standardów dziennikarskich, do manipulacji, nierzetelności oraz przedstawiania w nieprawdziwym świetle działalności opozycji w Polsce.

"Ale to co się wydarzyło w ostatni weekend w programie +Woronicza 17+ przekracza wszelkie granice już nie tylko przyzwoitości, czy rzetelności dziennikarskiej, ale po prostu zwykłej ludzkiej uczciwości. Chcemy wyraźnie przeciwko temu zaprotestować i zażądać dokonania przez telewizję publiczną zmian" - oświadczył poseł.

Jan Grabiec podkreślał na konferencji, że telewizja publiczna nie jest własnością rządzącej w Polsce partii. "Powinna być medium publicznym i należeć do wszystkich Polaków i zgodnie z zapisami ustawowymi ma gwarantować równy dostęp przedstawicielom różnych opcji politycznych do tychże mediów" - zaznaczył poseł.

Według niego obraz aktywności opozycji w programach TVP jest "wykrzywiany, manipulowany, a wręcz zafałszowany". "W ostatnim programie +Woronicza 17+ mieliśmy do czynienia z oszustwem i to oszustwem na bardzo wielu poziomach" - powiedział Ja Grabiec.

"Nie wyobrażamy sobie, żeby pan Rachoń, który występuje ewidentnie w roli rzecznika PiS-u i jest pozbawiony jakiejkolwiek wiarygodności mógł nadal prowadzić ten program i być gospodarzem programu, w którym występuje opozycja. Żądamy dokonania w tym zakresie zmian, żądamy tego, żeby zapisy ustawowe o równym dostępie do telewizji publicznej były przez zarząd telewizji stosowane" - podkreślił rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka to, co miało miejsce podczas niedzielnego programu "Woronicza 17" jest przykładem, na to, że TVP kłamie i manipuluje.

"Chciałbym na początku powiedzieć, że nie jest absolutnie prawdą, że ktokolwiek uciekał od jakichkolwiek pytań. To kłamstwo - kolejne zresztą, które sączy się na antenach TVP. Nie może być takiej sytuacji, że polityk jakiejkolwiek opcji jest atakowany, niedopuszczany do słowa przez rzecznika PiS-u, który czasowo podaje się za dziennikarza. Takich standardów nigdy wcześniej nie było. Wzywamy pana Jacka Kurskiego, zresztą byłego posła PiS do tego, żeby podjął pewną refleksję" - mówił Jakub Stefaniak.

Jego zdaniem do programów TVP zapraszanych jest o wiele więcej polityków partii rządzącej, niż opozycji. "Będziemy wnioskować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o to, by unormować tę sytuację i wyciągać konsekwencje, bo nie można dopuścić do tego, żeby medium publiczne o dużym zasięgu było tubą propagandową rządu" - podkreślił Stefaniak.

Adam Szłapka z Nowoczesnej przypomniał, że telewizja publiczna nie jest finansowana jedynie z abonamentu, lecz jest także wspierana "miliardowym kredytem ze strony rządowej". "To jest ministerstwo propagandy za publiczne pieniądze - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Jego zdaniem PiS robi z Polski państwo policyjne, a z mediów publicznych "tubę propagandową", natomiast prowadzący program "Woronicza 17" Michał Rachoń jest "obrzydliwym technologiem propagandy, który nie jest i nigdy nie był dziennikarzem".

wł/pap


bg Image