17.04.2018_G.Lenartowicz_R.Tyszkiewicz_big.png

"Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej, to kolejna porażka rządu, przede wszystkim byłego ministra środowiska Jana Szyszko; wyrok jednoznacznie potwierdza, że polski rząd złamał prawo" - ocenili we wtorek posłowie Gabriela Lenartowicz i Robert Tyszkiewicz.

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE.

Pani poseł Gabriela Lenartowicz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie oceniła, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, to kolejna porażka rządu, który nie patrząc na normy krajowe i unijne próbuje realizować swoje idee. "Jest to przede wszystkim porażka (byłego) ministra środowiska Jana Szyszko" - podkreśliła.

Posłanka przypomniała, że Platforma Obywatelska złożyła wcześniej zawiadomienie do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o możliwości popełnienia przestępstwa i spowodowania ogromnych strat w przyrodzie przez byłego ministra środowiska Jana Szyszko. "Teraz z takim wnioskiem chcemy wystąpić także wobec Konrada Tomaszewskiego, ówczesnego generalnego dyrektora Lasów Państwowych, który konkretne decyzje w tej sprawie podejmował" - powiedziała Gabriela Lenartowicz.

"Chcemy, żeby te sprawy zostały zbadane, żeby w myśl równego traktowania przez prawo wszystkich, wskazani zostali winni tej sytuacji tak, żeby można było ją naprawić" - podkreśliła posłanka.

Poseł Robert Tyszkiewicz powiedział, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości jednoznacznie potwierdza, że polski rząd złamał prawo, prowadząc masową wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

"Dzięki temu stanowisku i wcześniejszym, wycinka w Puszczy Białowieskiej została wstrzymana, ale Puszcza poniosła ogromne straty i trzeba dziś powiedzieć jasno: to, że wycinka została wstrzymana to nie znaczy, że odpowiedzialni tych ogromnych szkód wyrządzonych w przyrodzie, mają pozostać bezkarni" - zaznaczył Robert Tyszkiewicz.

wł/pap


bg Image