12.04.2018_B.Budka_M.Wojcik_big.jpg

"Chcemy zwołania sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, na której szef MSWiA oraz komendant główny policji poinformują, jak wygląda sprawa zakupu śmigłowców dla policji oraz o tym jakie zobowiązania zostały w tej sprawie zawarte" - mówili na konferencji prasowej posłowie Borys Budka i Marek Wójcik.

Wiceszef komisji administracji i spraw wewnętrznych Marek Wójcik powiedział, że "doszło do sytuacji niebywałej". "Opinia publiczna w Polsce, o tym, że policja kupuje śmigłowce, dowiaduje się nie z informacji ministra spraw wewnętrznych, ale dlatego, że amerykański koncern Lockheed Martin prowadzi rekrutację w Stanach Zjednoczonych na stanowisko serwisanta dla helikopterów Black Hawk, które wykorzystuje polska policja” – podkreślił poseł Wójcik.

„Problem polega na tym, że obecnie polska policja nie dysponuje helikopterami Black Hawk” - zaznaczył. W ocenie Marka Wójcika pokazuje to, że MSWiA prowadzi „zaawansowane rozmowy” z firmą Lockheed Martin dotyczące dostaw śmigłowców dla polskiej policji.

„O ile modernizacja lotnictwa policyjnego jest potrzebna, to z uwagi na koszty tego przedsięwzięcia powinna się odbywać możliwie transparentnie. W przypadku dużych przedsięwzięć powinny być ogłaszane przetargi” – dodał Marek Wójcik. Według niego modernizacja i serwisowanie lotnictwa policyjnego będzie kosztowało setki milionów złotych.

„Żądamy jawności w tej sprawie po to, żeby wybierać sprzęt, który jest z jednej strony cenowo najkorzystniejszy, natomiast z drugiej strony sprzęt, który również będzie spełniał wszystkie standardy i oczekiwania, które mają polscy policjanci” – stwierdził poseł.

Posłowie Borys Budka i Marek Wójcik podkreślili, że na posiedzeniu sejmowej komisji chcieliby dowiedzieć się od szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka „jak wygląda kwestia zakupu śmigłowców dla policji i jakie zobowiązania zostały w tej sprawie zawarte”.

Borys Budka podkreślił, że służby mundurowe potrzebują modernizacji, w tym modernizacji sprzętu. „Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej konsekwentnie unowocześnialiśmy policję, polskie służby mundurowe” – zaznaczył.

wł/pap


bg Image