28.02.2018_S.Neumann_T.Aziewicz_big.jpg

Uderzenie w Lotos to jest uderzenie w gospodarkę Pomorza, w najważniejszy region jeśli chodzi o otwarcie Polski na świat. Połączenie obu firm będzie oznaczać wzrost cen paliw – mówili pomorscy posłowie na temat planów przejęcia gdańskiego koncernu Lotos przez PKN Orlen.

 

PKN Orlen poinformował we wtorek w komunikacie, że PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

„Dla nas jako posłów Pomorza jest to nie do zaakceptowania. Mówimy o tym głośno i mówiliśmy o tym głośno także kiedy Platforma Obywatelska była u władzy i takie pomysły się pojawiały” – oświadczył Sławomir Neumann, lider pomorskiej PO i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. „Uderzenie w Lotos to jest uderzenie w gospodarkę Pomorza, w najważniejszy region jeśli chodzi o otwarcie Polski na świat; region, gdzie jest wolność i solidarność wpisana w geny” – podkreślał.

Decyzję o wchłonięciu Lotosu uznał za polityczną. „To jest kara dla Pomorza za to, że jest niepokorne, niepisowskie. To jest uderzenie w firmę, która ma wielkie społeczne znaczenie dla całego regionu, jest mecenasem kultury, sportu” – ocenił szef klubu. Zaznaczył, że Lotos w wielu dziedzinach wspiera pomorskie samorządy i organizacje pozarządowe.

Sławomir Neumann krytykował też prezesa Orlenu Daniela Obajtka. „To były wójt Pcimia, który wcześniej szefował gdańskiej Enerdze. Rzucony był na odcinek energii i doprowadził do tego, że dzisiaj spółka Energa być może poniesie miliardowe koszty działalności pana Obajtka jako prezesa” – mówił poseł Sławomir Neumann.

Tadeusz Aziewicz przestrzegał, że za złą decyzję dotyczącą Lotosu zapłacą ludzie – mieszkańcy Pomorza i kierowcy, ponieważ – według niego – przejęcie firmy przez Orlen spowoduje wzrost cen paliw.

wł/pap


bg Image