27.02.2018_Wielichowska_Rosa_Pasawska_big.jpg

Posłanki PO, Nowoczesnej i PSL oraz działaczki grupy "Czarny Protest" zapowiedziały we wtorek rozpoczęcie społecznych konsultacji dotyczących ich wspólnego projektu wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej.

Według proponowanych zmian, od VI klasy szkoły podstawowej obowiązkowy byłby przedmiot: "wiedza o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz metodach i środkach świadomej prokreacji" - w wymiarze nie mniejszym niż 14 godzin lekcyjnych rocznie, możliwości współpracy ze specjalistami zewnętrznymi, profilaktyki, antykoncepcji i zasadach bezpieczeństwa, również w Internecie.

"Projekt nie jest odważny, dlatego że chcemy budować jak największą przestrzeń do dialogu i dyskusji, nie chcemy nikogo zrazić, chcemy dyskutować" - oceniła podczas konferencji prasowej w Sejmie Monika Wielichowska. Jej zdaniem, młodzież czerpie wiedzę na tematy związane z seksualnością najczęściej z internetu lub od rówieśników. "Musimy to zmienić, stąd nasza akcja" - podkreśliła.

Jak dodała Aleksandra Śniegocka-Goździk z grupy "Czarny Protest", projekt ma służyć bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Poinformowała, że w projekcie ustawy jest siedem punktów merytorycznych i wyraziła nadzieję, że zostanie on przyjęty przez Sejm.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zaznaczyła, że budowana formuła dialogu społecznego podczas konsultacji "docenia osoby o różnych wrażliwościach i różne organizacje pozarządowe". "Młodzież nie ma żadnej wiedzy na temat antykoncepcji. Chcemy się dowiedzieć, jakie są ich realne potrzeby" - zadeklarowała.

Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska zwróciła uwagę, że "właściwie wszystkie partie opozycyjne w Sejmie" podnosiły konieczność wprowadzenia edukacji seksualnej. "Ta ustawa jest, z jednej strony, wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom, ale też wielką wartością" - podkreśliła. W jej ocenie, projekt ustawy jest "merytoryczny, a nie polityczny".

Posłanki opozycji oraz przedstawicielki "Czarnego Protestu" zaapelowały o dialog i wsparcie podczas konsultacji ze strony rodziców, pedagogów i organizacji pozarządowych. Społeczne konsultacje o obowiązkowej edukacji seksualnej potrwają do 21 marca.

wł/pap


bg Image