26.02.2018_Mroczek_Tomczyk_Kierwinski_big.jpg

Platforma Obywatelska złoży wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli dot. "karygodnych zaniechań" Rady Ministrów oraz ministra obrony narodowej w zakresie opracowania i wdrożenia podstawowych dokumentów dot. ochrony państwa - poinformowali na konferencji prasowej posłowie Czesław Mroczek, Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Posłowie podkreślali, że rząd nie określił, a minister obrony nie wprowadził "szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026", pomimo ustawowego obowiązku wynikającego z ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Ponadto szef MON nie opracował i nie wdrożył dokumentów wykonawczych do programu rozwoju sił zbrojnych, jakimi są centralne plany rzeczowe oraz plan modernizacji technicznej sił zbrojnych, rząd nie przedłożył z kolei Sejmowi informacji o realizacji programu rozwoju sił zbrojnych.

"Bez tych dokumentów niemożliwe jest podejmowanie decyzji, które w swych skutkach wykraczają poza rok 2022, bo do tego okresu mamy obowiązujące dokumenty, które zostały przygotowane przez poprzedni rząd" - mówił szef Gabinetu Obrony Narodowej Czesław Mroczek na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, na podstawie kontroli NIK, muszą być podjęte działania pociągające do odpowiedzialności osoby, które doprowadziły do tych zaniechań.

Poseł Marcin Kierwiński ocenił, że Wojsko Polskie po dwóch latach rządów Antoniego Macierewicza ma bardzo wiele problemów. "Macierewicz był szkodnikiem, Błaszczak miał po nim posprzątać, na razie sprząta tylko i wyłącznie ludzi Macierewicza i zamienia ich swoimi ludźmi. Jeżeli chodzi o realny wpływ na polskie bezpieczeństwo, niestety, nie zmieniło się kompletnie nic" - powiedział Marcin Kierwiński.

"Odejście Antoniego Macierewicza przyjęliśmy z ogromną nadzieją. Po miesiącu urzędowania nowego ministra obrony narodowej nic się nie zmieniło" - podsumował poseł Cezary Tomczyk, wiceszef Gabinetu Obrony Narodowej.

wł/pap


bg Image