26.02.2018_Arlukowicz_Grodzki_Malecka-Libera_big.jpg

Rząd, kierując się fobią upaństwawiania wszystkiego, doprowadzi do likwidacji niepublicznego ratownictwa medycznego, brak tego sektora spowoduje realne zagrożenie dla pacjentów wymagających nagłej pomocy - mówili na konferencji prasowej parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Oczekują informacji w tej sprawie od ministra zdrowia.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie parlamentarzyści wyrazili zaniepokojenie rządowym projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który przewiduje upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego.

"Fobia upaństwawiania wszystkiego i centralizacji, którą kieruje się ten rząd powoduje, że system niepublicznego ratownictwa zniknie, zaś nie widzimy pomysłu na wypełnienie tej luki. Wzywamy ministra zdrowia do przedstawienia informacji w tej sprawie" - powiedział szef sejmowej Komisji Zdrowia i minister zdrowia w rządzie Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz.

Jak mówił, projektowane rozwiązanie łączy się "z likwidacją 150-ciu zespołów ratowniczych i zagrożeniem bezpieczeństwa dla dwóch milionów pacjentów". "Nie wprowadza się dzisiaj zmian w budżecie, aby zapewnić zakup czy jakikolwiek inny sposób nabycia karetek, które wypadną z systemu po wprowadzeniu tych zmian" - podkreślił poseł Bartosz Arłukowicz.

Zdaniem senatora Tomasza Grodzkiego w projektowanej nowelizacji jest wiele szczegółów rodzących wątpliwości, m.in. zespoły ratownicze, w których skład ma wchodzić trzech zamiast dwóch ratowników oraz przeniesienie dyspozytorów medycznych pod władzę wojewody.

"W obecnym kształcie ustawy jednostki państwowe i jednostki prywatne dorobiły się zupełnie przyzwoitej współpracy i wszyscy zgodnie świadczą usługi dla pacjentów. Niszczenie sektora prywatnego w ratownictwie spowoduje realne zagrożenie dla ludzi wymagających nagłej, pilnej pomocy" - powiedział senator Tomasz Grodzki, szef Gebinetu Zdrowia w Gabinecie Cieni.

Beata Małecka-Libera powiedziała, że wszystkie ostatnie dokonania min. zdrowia i rządu są przeciwko pacjentowi. "Najpierw uchwaliliśmy sieć szpitali gdzie poza siecią znalazło się szereg placówek o bardzo wysokiej jakości usług ale jednak zostały poza siecią tylko dlatego, że są prywatne. Teraz podobna sytuacja ma być z ratownictwem. Okazuje się, że najważniejszy cel w ratownictwie to nacjonalizacja" - powiedziała wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

wł/pap


bg Image