22.02.2018_S.Gawowski_big.png

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. złamania przez Polskę przepisów dotyczących jakości powietrza jest konsekwencją dwóch lat zaniechań rządu PiS i cofaniem się w walce ze smogiem - mówili na konferencji prasowej posłowie Jan Grabiec i Stanisław Gawłowski.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Komisja pozywając Polskę alarmowała, że zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zdaniem rzecznika prasowego Jana Grabca orzeczenie Trybunału jest konsekwencją dwóch lat zaniechań rządu PiS i cofaniem się w walce ze smogiem. W jego ocenie, w ciągu ostatnich dwóch lat rząd nie podjął żadnych działań, które realizowałyby programy przyjęte przez swoich poprzedników.

"Nie wydał niezbędnych rozporządzeń umożliwiających ograniczenie napływu na rynek złej jakości węgla, nie podjął działań służących wzmocnieniu energetyki odnawialnej, a wręcz przeciwnie - przyjął rozwiązania, które wycofały system ulg preferujących energetykę odnawialną i energetykę niskoemisyjną" - wyliczał poseł Jan Grabiec.

Jan Grabiec wskazał, że polska gospodarka opiera się na węglu, a co za tym idzie, "polskie rodziny są zatruwane przez smog pochodzący z importowanego węgla". "W 2017 r. import węgla wzrósł o 60 proc. W większości jest to węgiel z Rosji" - zauważył poseł Grabiec.

Poseł Stanisław Gawłowski przypomniał, że rząd Donalda Tuska, a później Ewy Kopacz podejmował działania związane z ochroną powietrza. Z kolei rząd PiS - w ocenie polityka - zmarnował w tej kwestii dwa lata i dlatego otrzymał dziś "żółtą kartkę od Komisji Europejskiej". "KE powiedziała wprost: rządzie Polski weź się do roboty, bo jakość powietrza w Polsce to poważny problem" - dodał Stanisław Gawłowski.

Przypomniał, że w grudniu 2017 r. Platforma złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o ochronie środowiska, nazywaną projektem o czystym powietrzu. "Ten projekt do dzisiaj nie został dopuszczony do prac w komisji sejmowej. Rząd nie jest zainteresowany realnie i prawdziwie rozwiązywaniem problemów związanych z ochroną powietrza w Polsce" - stwierdził Stanisław Gawłowski.

wł/pap


bg Image