21.02.2018_Konwinski_wielichowska_big.png

"Domagamy się od wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, by przekazał nagrodę, otrzymaną za pracę w 2017 r. na rzecz poszkodowanych w wichurach na Pomorzu" - powiedział na konferencji prasowej poseł Zbigniew Konwiński.

W piątek na Twitterze, na profilu Dane publiczne opublikowano zestawienie nagród, jakie b. premier Beata Szydło przyznała za pracę w 2017 r. wojewodom i ich zastępcom. Jak podano na profilu, dane pozyskane zostały z poszczególnych urzędów wojewódzkich na wniosek o informację publiczną. Najwyższe nagrody przyznano w województwach mazowieckim oraz śląskim - po 57 tys. zł.

Odnosząc się do tych informacji na konferencji prasowej w Sejmie, posłanka Monika Wielichowska przypomniała expose Beaty Szydło. "+Praca, pokora, umiar, roztropność w działaniu, słuchanie obywateli, koniec z arogancją władzy, koniec z pychą+. Tak grzmiała z mównicy podczas swojego expose premier Szydło. Po czym sowicie nagrodziła ministrów i wiceministrów. Pula nagród sięgnęła kilku milionów złotych" - mówiła Monika Wielichowska.

Zbigniew Konwiński zwrócił uwagę, że także nagrody przyznane wojewodom i wicewojewodom budzą kontrowersje, w szczególności premie dla wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i jego zastępcy - na łączną kwotę 28 tys. zł.

Jak powiedział Zbigniew Konwiński, Drelich nie zasługuje na nagrodę, a na dymisję, ponieważ nie zdał egzaminu podczas wichur na Pomorzu w minionym roku. "Wtedy, kiedy trzeba było być blisko mieszkańców i ludzi poszkodowanych, Drelicha nie było, w to miejsce weszli wolontariusze, strażacy, samorządowcy, którzy zastąpili władze państwowe" - przypomniał sekretarz Klubu Parlamentarnego

"Żądamy, domagamy się, żeby pan wojewoda Drelich przekazał swoją nagrodę, którą otrzymał w ubiegłym roku na rzecz poszkodowanych w wichurach na Pomorzu" - apelował Konwiński. Poseł PO poinformował też, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o informację, na jakiej podstawie i za co wojewoda został nagrodzony w 2017 r.

wł/pap


bg Image