20.02.2018_G.Schetyna_big.jpg

Składamy projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić te błędy, które zostały popełnione; precyzuje on zapisy noweli przyjętej przez Sejm - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Projekt Platformy ma trafić też do prezydenta Andrzeja Dudy.

Grzegorz Schetyna powiedział, że dziś Polska jest w sytuacji kryzysowej w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN. "Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczna reagować" - oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.

Szef partii zaznaczył, że negatywna reakcja strony amerykańskiej, izraelskiej oraz ukraińskiej, a także to, że nowe przepisy dot. IPN mają wejść w życie wkrótce sprawiło, że Platforma Obywatelska musiała szybko zareagować. "To wszystko pokazuje w jakim jesteśmy miejscu, do czego prowadzi bezrozumna, emocjonalna, nieprzemyślana polityka rządu PiS" - ocenił.

Zapowiedział, że we wtorek Platforma Obywatelska złoży nowelizację ustawy o IPN, która - jak wskazywał - ma naprawić te błędy, które zostały popełnione przez styczniową nowelizację. Przedstawicielem wnioskodawców będzie poseł Rafał Grupiński. W przedstawionym projekcie - mówił Grzegorz Schetyna - jest mowa o tym, "co nie zostało powiedziane w poprzednich zapisach ustawy".

"Mówimy o penalizacji zapisu o +polskich obozach śmierci+; mówimy i rozszerzamy katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich" - wyjaśnił szef Platformy Obywatelskiej. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o tragiczne wydarzenia na Wołyniu, ale też m.in. o wywózki Polaków na Sybir. Dodał, że projekt Platformy Obywatelskiej "precyzuje wszystkie te zapisy, by pokazać, że my, tu w Polsce, musimy pisać polską politykę historyczną, zdając sobie sprawę z tego, że nie może ona wpłynąć na fundamenty naszego polskiego bezpieczeństwa i polskiej racji stanu".

Zaznaczył, że nie można "pozwolić, na to, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla, który dzisiaj swoją polityką chce skłócić nas z naszymi strategicznymi sojusznikami, a także z sąsiadami".

"Projekt tej nowelizacji wysyłamy do pana prezydenta Andrzeja Dudy, licząc, że wykorzysta ten tydzień, który nam został do wejścia w życie poprzedniej ustawy. Mamy czas do końca miesiąca, byśmy pokazali, że jesteśmy w stanie reagować na przeprowadzenie złego prawa i konsekwencje, które z tego wynikają" - powiedział Grzegorz Schetyna. Dodał, że Platforma Obywatelska chce, by prezydent Duda mógł się "zapoznać" z propozycją PO i "by miał także inicjatywę w tej kwestii".

Podkreślił, że sytuacja wokół ustawy "to dziś wielki sprawdzian dla nas wszystkich". "Ta sprawa musi być świadectwem dojrzałości politycznej, świadectwem tego, że w tych sprawach - pozycji polskiej na arenie międzynarodowej, polskiego bezpieczeństwa - nie ma kalkulacji i politycznej gry i wszyscy musimy o tym mówić jednym głosem" - zaznaczył.

Schetyna przypominał, że Platforma przed przyjęciem ustawy o IPN przez Senat mówiła o konsekwencjach wprowadzenia nowych przepisów. "Nikt wtedy nas nie słuchał. Dzisiaj mówimy: obudźcie się. Dzisiaj jest czas rozmowy o likwidacji szkód w polskiej reputacji, wizerunku i pozycji na świecie. Dzisiaj jest sprawdzian politycznej dojrzałości" - zaznaczył.

wł/pap


bg Image