c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_luty_2018_2018_02_19_Kluzik-Niedziela_big.png

"2 lata temu, w 2016 roku nastąpiła gwałtowna wymiana, bez uzasadnienia szefów stadnin w Janowie i Michałowie. Pan Marek Trela i pan Białobok zostali wyrzuceni z pracy bez podania przyczyn. Wtedy wspólnie z poseł Kluzik-Rostkowską domagałyśmy się przedstawienia podstaw zwolnienia z pracy najważniejszych w historii rozwoju polskich koni arabskich ludzi" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie Szefowa Gabinetu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela.

"Co roku, do momentu rzeczywistych zmian, do momentu kiedy PiS będzie rządził, będziemy rozliczać rządy PiS i pana Jurgiela za to, do czego doprowadził" - dodała posłanka.

Dorota Niedziela podkreśliła że "pierwsze 2 lata "dobrej zmiany" w stadninach to m.in. zapaść ekonomiczna stadnin w Janowie i Michałowie, drastyczny spadek wpływów z aukcji koni i spadek ilości sprzedawanych koni".

"Okazało się, że minister Jurgiel najpierw zwolnił dotychczasowych szefów stadnin, a dopiero później zaczął szukać racjonalnych powodów. Apelowałyśmy o opamiętanie, o to, żeby minister Jurgiel wycofał się z tej decyzji. Nie zrobił tego i później było juz tylko gorzej" - wskazała wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Joanna Kluzik-Rostkowska.

Posłanka zaznaczyła, że "to skandal, że konie, które nie zostały sprzedane na aukcji podczas publicznej licytacji, były sprzedawane 'pod stołem' albo za sumy bardzo skromne albo za takie do których minister Jurgiel i jego współpracownicy nie chcą się przyznać tłumacząc to 'tajemnicą'.

"Biorąc pod uwagę dwa lata niszczenia hodowli konia arabskiego w Polsce Platforma Obywatelska składa wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w stadninach. Chcemy aby zbadano legalność, celowość, rzetelność i gospodarność w stadninach" - podkreśliła wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

"Wzywamy premiera Morawieckiego do natychmiastowego objęcia osobistym nadzorem spółek strategicznych z punktu widzenia Skarbu Państwa, takich jak stadniny w Janowie Podlaskim i w Michałowie. Rząd i minister Jurgiel są winni obywatelom transparentnosć jeżeli chodzi o pokazywanie działań jakie te obie spółki mają za sobą w ciągu ostatnich dwóch lat" - apelowała Joanna Kluzik-Rostkowska.


bg Image