16.02.2018_Witczak_Protas_big.jpg

Platforma Obywatelska i Nowoczesna wypracowały wspólny program na wybory samorządowe zatytułowany "Bliżej ludzi". Jak podkreślali politycy obu partii, ma to być krok milowy do wspólnej koalicji. Na wspólnej konferencji prasowej posłowie zaprezentowali najważniejsze najważniejsze punkty manifestu programowego.

Poseł Adam Szłapka podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że manifest programowy zawiera postulaty, z którymi utożsamia się zarówno Platforma Obywatelska, jak i Nowoczesna. "Mamy podobną filozofię myślenia o samorządzie" - mówił.

Dodał, że "to porozumienie otwiera nam drogę do porozumienia politycznego, które najprawdopodobniej zawrzemy na wybory samorządowej, sejmikowe".

Poseł Mariusz Witczak powiedział, że "porozumienie programowe, nasza koalicja ma być oparta na wartościach, (...) na twardym fundamencie i dlatego ten manifest programowy jest dla nas kluczowy. Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków".

Wśród punktów zawartych w manifeście znajdują się m.in.: czystość powietrza i rozwiązanie kwestii smogu; wprowadzenie budżetów zadaniowych; dokończenie decentralizacji państwa, przeniesienie całej władzy w regionie na samorządy; wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw oraz zwiększenie bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji; decentralizacja finansów, polegająca na tym, aby dochody z PIT i CIT zostały tam, gdzie są płacone; utworzenie mechanizmu solidarnościowego dla najsłabszych samorządów; uchwalenie ustawy metropolitarnej; wsparcie polityki rewitalizacyjnej czy utworzenie Krajowej Polityki Wiejskiej i Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zaznaczył, że "manifest +Bliżej ludzi+ stanowić będzie krok milowy do zawarcia prawdziwej umowy koalicyjnej, która zapewni poszanowanie naszej odrębności, a jednocześnie sprawi, że porozumienie Platformy i Nowoczesnej będzie pierwszym wyborem dla mieszkańców głosujących w wyborach samorządowych".

Poseł Mariusz Witczak mówił, że PO i Nowoczesna mają "wspólny program koalicyjny, twardy fundament, który nas jednoczy wokół najważniejszych wartości. "Zachęcamy, żeby inne środowiska do tych wartości, do tych rozwiązań programowych się dołączały" - mówił.

Poseł Jacek Protas powiedział, że "od dzisiaj przystępujemy do wspólnych prac nad programami regionalnymi, bowiem to nasze porozumienie dotyczy pewnego spojrzenia na ustrój państwa, natomiast konkretne propozycje w konkretnych regionach, konkretne zapisy programowe znajdą się w naszych wspólnych programach regionalnych, nad którymi w tej chwili pracujemy".

Posłowie podkreślali, że najbliższe wybory samorządowe będą najważniejszymi wyborami w wolnej Polsce.

wł/pap


bg Image