c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_luty_2018_2018_02_13_Kropiwnicki_big.png

"Zwracamy się do marszałka Sejmu o to, żeby udostępnił wszystkim posłom informację o kandydaturach do Krajowej Rady Sądownictwa wraz z głównym dokumentem, czyli osobami, które rekomendowały te osoby" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Robert Kropiwnicki.

"Uważam, że to jest kluczowy dokument. Bez tej informacji o tym, kto popiera poszczególnych kandydatów, ciężko będzie podjąć jakąkolwiek debatę" - dodał.

Polityk wskazał, że "znaczące jest to, czy kandydatów popierają osoby, które mają w swoim środowisku status autorytetów, czy np. wyroki dyscyplinarne". "A może są głównie urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości? I co wtedy, jeżeli okaże się, że większość spośród sędziów wskazanych do Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych zostało przez pracowników ministra Zbigniewa Ziobry?" - zaznaczył Robert Kropiwnicki.

"Marczak Sejmu robi wszystko, by nie pokazać tych dokumentów. Uważamy jednak, że marszałek Sejmu - osoba odpowiedzialna za organizację pracy izby, ale również odpowiedzialna za pomoc posłom w organizowaniu ich pracy, powinien pokazać posłom te dokumenty, bo nie ma chyba żadnych podstaw do tego, żeby je utajniał" - podkreślił polityk.

wł/pap


bg Image