c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_luty_2018_6.02.2018_Neumann_big.png

"Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli o IPN jest zła; wynika ona z nacisków partyjnych z Nowogrodzkiej, a także nacisków narodowców i antysemitów" - zauważył podczas konferencji prasowej w Sejmie, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. Jak wskazał, stanowisko prezydenta "pogłębi kryzys dyplomatyczny".

Jak podkreślił Przewodniczący, "prezydent uległ interesom partyjnym, przedkładając je ponad interes Polski. Odpowiedzialność prezydenta za pogorszenie i dalszą eskalację konfliktu dyplomatycznego jest bezsprzeczna".

"Podpis pana prezydenta pod ustawą, która budzi takie kontrowersje, tylko pogłębi kryzys dyplomatyczny i jeszcze bardziej zaogni stosunki międzynarodowe Polski z naszym najważniejszym partnerem - jeśli chodzi o bezpieczeństwo - ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział Przewodniczący Neumann.

Dodał, że ta decyzja "nie daje szans na prawdziwą dyskusję i debatę" oraz przekonywanie naszych partnerów do polskich racji.

Sławomir Neumann zwrócił też uwagę, że "skierowanie przez prezydenta noweli o IPN do TK, to wybieg, który będzie oceniany w Polsce i na świecie, jako unik. I w Polsce, i w świecie nasi partnerzy wiedzą, że dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, jest ciałem fasadowym, które tak naprawdę wykonuje polecenia partyjne".

"Prezydent Duda skierował zastępczo ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Te przepisy wchodzą w życie, Trybunał Konstytucyjny zajmować się tym będzie przez wiele miesięcy" - powiedział Przewodniczący Wyraził też oczekiwanie, że "pan prezydent jeszcze zanim wyleci do Korei, zaproponuje takie rozwiązania, które pozwolą schłodzić gorącą atmosferę wokół polskiej polityki zagranicznej".

Sławomir Neumann mówił też, że intencje PiS są nieszczere. "Nawet jeżeli były tu dobre intencje, to dzisiejszy podpis prezydenta utwierdza naszych partnerów, że ich obawy są uzasadnione i intencje PiS-u nie są dziś szczere i prawdziwe" - zauważył.

wł/pap


bg Image