c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_luty_2018_6.02.2018_Brejza_Pomaska_big.png

"Prezesem spółki Orlen został Daniel Obajtek. Przez rok pełnił funkcję prezesa innej spółki Skarbu Państwa, spółki Energa. Objął tę funkcję bez doświadczenia w sektorze energetyki, objął tę funkcję z naruszeniem procedur, toczyło się wtedy wobec niego postępowanie karne, co było sprzeczne z zasadami konkursu. Tym razem Daniel Obajtek został prezesem PKN Orlen. Szefem największej spółki Skarbu Państwa powinna być osoba kompetentna doświadczona, że nie ma wątpliwości, że zarządzając ogromnymi pieniędzmi będzie osoba kompetentną" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Agnieszka Pomaska.

Poseł dodała, że "mamy wrażenie, że dochodzi do kolejnego zjawiska, mieliśmy zjawisko Misiewiczów czyli skok na spółki Skarbu Państwa. Dzisiaj mamy zjawisko Obajtków i obawiam się, że to zjawisko Obajtków będzie się rozszerzało. Ze spółek Skarbu Państwa wysysane są pieniądze nie chodzi o dobre zarządzanie spółki chodzi o to żeby wstawić swoich nie ważne że bez kompetencji".

Poseł Krzysztof Brejza podkreślił, że "sprawa pana Obajtka to sprawa wędrującego postępowania w prokuraturze. Toczyło się najpierw w prokuraturze w Sieradzu, zostało przeniesione do bardzo ważnej prokuratury okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, tam prokuratorzy doszli do wniosku, że trzeba skorzystać z nowych przepisów wprowadzonych przez Zbigniewa Ziobro i wycofali akta z sądu i sprawa się tak potoczyła, że postępowanie zostało przeniesione do Krakowa, do trzeciej prokuratury, i w Krakowie zostało umorzone".

"Jako Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska wystąpimy do prokuratura Zbigniewa Ziobry z pytaniem o zasadność przenosin postępowania pana Obajtka z prokuratury do prokuratury na każdym etapie. Będziemy prosili o szczegółowe wskazanie, jakie były argumenty żeby to postępowanie było rozbiegane i jakie były argumenty żeby to postępowanie umorzyć" - zapowiedział poseł Brejza.


bg Image