c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_2017_12_13_Szymanski_Wojcik_big.png

"Korzystając z zamieszania wynikającego ze zmiany premiera, grupa posłów PiS przepycha przez Sejm bardzo złą zmianę dotyczącą ustawy o broni i amunicji. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie ustawy przygotowanej przez poseł Siarkowską. Ta ustawa głęboko ingeruje w system kontroli nad dostępem obywateli do broni palnej. Niestety ta ustawa jest przepychana przez Sejm w ekspresowym tempie, bez stanowiska rządu, bez stanowiska Mariusza Błaszczaka, bez stanowiska Komendanta Głównego Policji. Ustawa procedowana w ten sposób będzie zagrożeniem dla obecnego systemu kontroli dostępu do posiadania broni palnej w Polsce" - poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Marek Wójcik.

Poseł Wójcik wskazywał, że "to co nas niepokoi, to m.in. przygotowana na kolanie definicja nowego rodzaju broni ale to są także bardzo złe zapisy, które umożliwiają przekazywanie tzw. organizacjom proobronnym sprzętu i amunicji wojskowej. Dojdzie do sytuacji, w której organizacje pozarządowe będą wyposażone w pistolety i karabiny maszynowe, a także w amunicję typu wojskowego. Amunicja typu wojskowego to amunicja o znacznie większej sile rażenia, której skutki użycia są znacznie bardziej śmiercionośne niż w przypadku amunicji dopuszczonej na rynek cywilny. Oczekujemy od Mateusza Morawieckiego stanowiska rządu do ustawy, która niszczy obecny system kontroli dostępu do broni palnej. Oczekujemy również stanowiska Komendanta Głównego Policji".

"Widzimy sporą determinację rządu PiS, żeby w ekspresowym tempie przepchnąć przez Sejm ustawę, która pozwoli Polakom na nieograniczony dostęp do broni. Każde stowarzyszenie, każda szkoła, która będzie miała podpisane porozumienie z ministrem obrony, będzie mogła powiększyć swoje zasoby o nieograniczone ilości broni samoczynnej. Każdy członek stowarzyszenia, które będzie realizowało działania z zakresu obronności i porządku publicznego, będzie mogło mieć kilkanaście kałasznikowów" - mówił poseł Tomasz Szymański.


bg Image